Psikolojisi Bozuk Çocuklar

Psikolojisi Bozuk Çocuklar

Çocuklar dünyadaki en dürüst varlıklardır. Ne yalan söyleyebilir ne rol yapabilirler. Haletiruhiyeleri her daim göz önündedir. Eğer mutluysalar güler, düşerlerse ağlar, korkarlarsa bunu kocaman açılmış gözleriyle belli ederler. Yani çocuk saklanmaz. Eğer bir çocuğu dikkatle izlerseniz hangi psikolojide olduğunu çabucak anlarsınız.

psikolojisi-bozuk-couklar

Bir çocuk durup dururken, hiçbir şeyi yokken karnım ağrıyor, okula gitmek istemiyorum diyorsa bunu ciddiye almak gerekir, çünkü pek çok sorun böyle başlamaktadır. Yatağın içinde saklanan, yataktan kalkmak istemeyen, okuldan kaçan çocuğun kesinlikle bir problemi vardır. Arkadaşlarıyla mı, yoksa derslerle mi ya da belki öğretmenle ilgili mi bir problemi olduğunu anlamak gerekir.

Psikolojisi bozulan çocuğun nasıl anlaşıldığına gelince; çocuğun agresif tavırlar sergilemesi, evdeki kedi ya da köpeğe kötü davranması psikolojisinin hiç iyi olmadığının göstergeleri arasındadır. Bu agresif tavırların kaynağını bulmalı, çocuğa kızmadan önce sorununu anlamalısınız. Örneğin çok fazla televizyon seyreden, ayrım yapmadan her kanalı seyreden, ölümlü filmler, korku filmleri, silahların olduğu film ve diziler seyreden çocuklar bir süre sonra agresif tavırlar sergilemeye başlar, çünkü çocuklar papağan gibi gördüklerini kopyalar. Bu çocukların psikolojisinin bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır? Hiç sebepsiz hayvanlara zarar veriyorlarsa bozuktur psikolojileri.

cocuklarda-psikioloji

Eğer çocuğunuz sürekli karamsar sözler sarf edip ölümden bahsetmeye başlarsa durum çok ciddidir, acilen profesyonel bir yardım almalısınız. Ama eğer ölümün ne olduğunu anlamaya çalışıyorsa belki bir ölümden dolayı psikolojisi bozulmuştur, bu nasıl anlaşılır: Bazen çocuklar anne, baba, büyük anne ve babaların ölümünü çok zor kavrar, durumu kabullenemez. Bir süre geçtikten sonra onları mezarlığa götürüp o kişinin bir daha geri gelmemek üzere gittiğini anlatmalı, onu çok özlerse mezarlık ziyaretlerine gelebileceğini söyleyebilirsiniz ancak çok küçük çocuklara ölümü anlatamazsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ