Pusula Nasıl Çalışır? Pusula Nasıl Kullanılır?

Pusula Nasıl Çalışır? Pusula Nasıl Kullanılır?

Tarihte pek çok kişi tarafından kullanılan pusula yeni yerlerin keşfedilmesinde önemli rol oynamıştır. Yön bulmak amacıyla kullanılan pusulanın çalışma mantığı bir yıldıza göre yön belirlemektir. Pusula manyetik olarak çalışır. Pek çok kişi tarafından merak edilen pusula nasıl çalışır sorusunun cevabı yazının devamındadır. Aynı zamanda bu yön bulma aletinin nasıl kullanıldığı da merak edilir. Pusula nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız bu sorunuza da yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

Canimanne.com sitemizde yer alan bilgilendirme içeriklerinden olan pek çok sayfa binlerce kişinin ilgi odağındadır. Bu sayfalardan biri olan Mobilyadan Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar? Başlıklı yazımızdan da bilgi edinebilirsiniz.

Pusula Nasıl Kullanılır

Pusula Nasıl Çalışır?

Pusula nasıl çalışır? Pusula dünyanın manyetik alanının yönüne bağlı olmak kaydıyla çalışır. Göstergesi sürekli sabit kalır. Bu sayede yön bulmak kolaylaşır. Bir yıldıza göre ya da dünyanın manyetik alanına göre yön bulmaya yarayan alete İtalyancada “ Bussola1 adı verilir. Bu kelime Türkçe’ye “pusula olarak girmiştir. Bir pusula dünyanın her yerinde yönün kolayca bulunmasını sağlar. Pusulanın icadı ile birlikte dünyada pek çok yeni yer keşfedilmiştir. Pusulanın tarihte yer bulan medeniyetlerin oluşumunda büyük katkısı vardır. Peki, pusula nasıl kullanılır?

Pusula Nasıl Çalışır

Pusula Nasıl Kullanılır?

Pusula nasıl çalışır sorusunu cevapladıktan sonra şimdi de nasıl çalıştığına bakalım. Pusula nasıl kullanılır? Bir nevi bugünün GPS cihazlarının görevinde olan pusulanın üzerinde bulunan manyetik iğnenin bir tarafı güneyi, diğer tarafı kuzeyi gösterir. Pusula yön gösterme özelliğini zıt kutupların birbirini çekmesinden alır. Dünyanın var oluş ivmesinden dolayı pusulanın iğnesi devamlı kuzey yönünü gösterir. Böylece kullananlar iğnenin baktığı tarafın kuzey olduğunu anlayarak yönlerini bulabilirler ve diğer yönleri de anlayabilirler. Yani pusula elde tutulduğunda iğne ne tarafı gösteriyorsa o taraf kuzey, aksi taraf ise güneydir.

Pusula Nedir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ