Ramazan Ayının Sultanı Hurmanın Faydaları

Ramazan Ayının Sultanı Hurmanın Faydaları

Ramazan ayında iftar sofralarının baş tacı olan ve orucu açarken yenilen hurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Hurmanın faydalarını ve sağlık için önemini sizler için derledik.

Ramazan ayının vazgeçilmezi ve bir gelenek olan hurma ile oruç açmanın tarihi çok eskiye dayanıyor. Sekiz bin yıllık geçmişi olan ramazanda hurma tüketmenin oldukça etkili faydaları bulunuyor. Hurma ile oruç açmak dinimizde sünnet olarak yapılmaktadır. Çoğu kişi faydasını bilmese de orucunu hurma ile açıyor. Fakat sürekli hurma tüketen Arapların kanser hastalığına yakalanma oranlarının oldukça düşük olması ise ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor.

Hurmanın Faydaları

  • İçerisinde yer alan A, B ve C vitaminleri, folik asit, karbonhidrat, lif, protein sayesinde günlük besin ihtiyacının tamamını tek başına karşılayabilir. Yani bir insan gün içerisinde sadece hurma ve su tüketerek sağlıklı bir şekilde beslenip hayatını devam ettirebilir.
  • Halsizlik, yorgunluk çekenler için tüketilmesi önerilir. Çünkü içerisinde bulunan enerji oldukça fazladır. Kırmızı et tüketmek yerine hurma tüketmek daha fazla enerji verecektir.
  • Destekleyici olarak alınan vitamin hapları yerine hurma tüketmeniz de aynı etkiyi yaratacaktır. Çünkü hurma içerisinde birçok vitamin türü bulunmaktadır. Özellikle hamile kadınların sıkça hurma tüketmesi bebeğin ihtiyacı olan tüm vitaminlerin alınmasını sağlamaktadır.
  • Kansızlık sorunu çeken kişilerin tüketmesi gerekir. İçerisinde bulunan yüksek demir oranı kansızlık sorununu çözmektedir. Hamile kadınlarda kansızlık sorununun yaşanmaması için her gün mutlaka tüketilmesi önerilir.
  • İçerisinde yer alan B6 ve magnezyum sayesinde kanser hastalıklarından vücudu korur.

https://www.youtube.com/watch?v=ycgMAzlpWm8

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ