Ramazanda Kilo Verilebilir mi?

Ramazanda Kilo Verilebilir mi?

 Ramazan ayı birçok kişinin kilo kontrolünü kaybettiği en önemli dönemlerin başında gelmektedir. Akşam geç saatlerde, bol miktarda yenen yemekler, acıkmamak adına sahurda çok fazla ve ağır çeşitlerin tüketilip ardından hemen uykuya geçilmesi, 17 saat aç kalmanın ardından donatılmış bir iftar sofrasında ağır yemeklerle buluştuktan sonra hareketin sınırlı olması da kilo alımını hızlandıran nedenler arasında yer alır.

ramazanda-kilo-verilebilir-mi

  Ramazanda kilo vermek için öneriler arasından birkaçı ise aşağıdaki gibidir:

  1. Kilo almaya yatkın olan kişiler bu dönem için doğru beslenme düzeni oluşturmak için diyetisyenden yardım almalıdır.
  2. Öncelikle sahurda ağır yemeklerden uzak durmalısınız. Onun yerine sizi tüm gün tok tutacak tahıl ve lif oranı yüksek gıdaları tercih etmelisiniz.
  3. Sahur için kahvaltılık malzemelerin tercih edilmesi kilo problemi yaşamamanız açısından daha olumu olacaktır.
  4. İftar vaktinde ise yine aynı şekilde çok fazla ağır olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Tahıl, lif ve su oranı yüksek besinler tüketerek açlığınızı bastırmalı ancak midenizi tıka basa doldurmamalısınız. Bütün gün aç kalan midenize kalorisi yüksek besinler sokarsanız kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.
  5. İftarda yemeği yer yemez televizyon başına geçmek yerine hafif egzersizler yaparak hareket edebilir, yağ yakımını hızlandırabilirsiramazanda-kilo-verilebilir-miniz. Ancak asla açken, oruçluyken spor yapmayınız. Bu sağlığınızı tehlikeye sokar.
  6. İftardan 1 saat sonra hafif tempoda 1 saat egzersiz yapmak kilo alımınızı yavaşlatacak veya durduracaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ