Ramazanda Sindirim Sorununa Çözümler

Ramazanda Sindirim Sorununa Çözümler

Ramazan ayında beslenme şekli değiştiği için sindirim ve boşaltım sistemlerinde sıkıntılar ortaya çıkabilir.  Ramazanda sindirim sorunları yaşayanlar için dikkat edilmesi gereken noktaları derledik.

Ramazan ayında sahur ve iftar olmak üzere iki öğün yemek yeriz. Beslenme şeklimiz değiştiği için sıkça sindirim problemleri yaşarız. Bu sorunları yaşamamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Ramazan ayında genelde iftarlarda açlıktan dolayı çok fazla yemek yer ve midemize fazla yükleriniz. Durum böyle olunca mide yediklerimizi sindirmede zorluk çeker. Ayrıca bağırsaklarda da sorunlar yaşanabilir.

Ramazanda ayında sindirim sorunu yaşamamak için öneriler

  • Su tüketimine dikkat etmek gerekir. İftar ve sahur arasında mutlaka iki litre su tüketmek gerekir. Hem susuzluğu azaltmak hem de sindirim sorunu yaşamamak için su tüketimi oldukça önemlidir.
  • iftarda çok fazla katı beslenmeyin. Mutlaka çorba ile yemeğe başlayın. Çorba midenizi rahatlatacak ve ana yemeği yediğinizde sindirim sorunu yaşamanızı engelleyecektir.
  • iftar sonrası mutlaka sindirime yardımcı bitki çayları tüketin. Örneğin yeşil çay hem sindirime iyi gelecek hem de kilo kontrolünü sağlayacaktır.
  • iftarda çok fazla yağlı, tuxlu ve baharatlı olan ağır yemekleri tercih etmeyin. Ağır yemekler hem midenizi ağrıtacak  hem de sindirim sorunları yaşamanıza neden olacaktır.
  • Sahurda ise cok fazla salam, sucuk ve sosis gibi et ürünleri tüketmemeye özen gösterin. Bu yiyecekler oruçluyken rahatsız hissetmenize ve sindirim problemlerine yol açmaktadır. Sahurda protein ve lif ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ