Renk Veren Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Renk Veren Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Çok beğenerek aldığımız, giydiğimizde kendimizi  süper hissettiğimiz giysilerimizi, renk verdikleri için giymeme kabusunu nasıl ortadan kaldırabiliriz? Özellikle koyu renk giysilerde görülen renk verme sorunu çözümsüz değil. Bilmeliyiz ki kalitesiz kumaşlarda renk verme olasılığı her zaman daha fazladır. Bu yüzden kumaş kalitesine de dikkat etmeliyiz.

renk-veren-camasirlar-nasil-yikanir-5

Öncelikle yapmanız gereken, çamaşırınızın renk verip vermediğini kontrol etmek. Yeni aldığınız kıyafetlerinizin renk verip vermediğini bilmediğiniz için bunu kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Diğer sevdiğiniz kıyafetlerin bir ihmal uğruna mahvolmasını istemezsiniz.

renk-veren-camasirlar-nasil-yikanir-4

Bunun için beyaz bir bez yeterli olacak. Çamaşırınızda ufak bir yer belirleyip, burayı ıslatın. Birkaç dakika bekledikten sonra beyaz bezi ıslak bölgeye basın. Bezinize renk bulaştıysa, bu çamaşırı diğer çamaşırlarınızdan ayrı yıkamanız gerekir. Her yıkamada beyaz bir bez parçasını da makinaya koyun ve beze renk geçmeyene kadar çamaşırınızı tek yıkayın. Böylece diğer giysilerinize, bu çamaşırınızın akan renginin geçmesini önlemiş olursunuz.

????????

Hepiniz beyaz ve renkli çamaşırları ayırıyorsunuz. Ancak renkli çamaşırları da ton ton ayırmayı deneyin. Siyahları bir arada, daha canlı renkleri bir arada yıkamalısınız.

Renk koruyucu mendilleri de çok işe yarayacaktır. Eğer bu mendillerden kullanacaksanız, makinaya beyaz ve renklileri bir arada atabilirsiniz. Beyazlarınız da renklileriniz de makinadan mükemmel şekilde çıkarken, mendilleriniz renk değiştirmiş olarak çıkacaktır. Çünkü tüm akan boyaları kendi içlerine çekerler.

renk-veren-camasirlar-nasil-yikanir-1

Başka bir çözüm de bizi birçok durumdan kurtaran sirke. Bir kova soğuk suya bir bardak sirke ilave edin. Çamaşırınızı bu suyun içinde 15 dakika bekletin ve normal yıkama işleminizi gerçekleştirin.

Ayrıca, “renk vermez” uyarısı olan kıyafetler almaya özen gösterin.

Kıyafetlerinizi ıslak haliyle çamaşır makinenizde bırakmazsanız renk geçme riskini azaltmış olursunuz.

renk-veren-camasirlar-nasil-yikanir-2

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ