Renklerin Çocuk Psikolojisine Etkileri

Renklerin Çocuk Psikolojisine Etkileri

RENKLERİN ÇOCUK PSİKOLOJİSİNE ETKİLERİ

Genelde çocuklar yaklaşık 4 ve 5 yaşlarına geldiklerinde renkleri tamamen tanımaya başlamış olurlar. Resim yaparken kullandıkları boyaların renklerini karşılaştırma yapmadan hoşlarına gittiği gibi boyama yaparlar. İlerleyen yaşlardan sonra bilinçli bir şekilde boyama etkinliği yaparlar. Çocuğun okuldan önce kullandığı renkler gerçeklik ile bir bağlantısı kesinlikle yoktur. Renklerin çocuk psikolojisine etkileri aile bireyleri tarafınca düşünülen bir konudur.

renklerin-etkileri

RENKLER NEYİ TEMSİL EDİYOR?

Kullanılan sıcak renk tonları uyumu soğuk tonlar ise daha çok huzursuzluğu temsil etmektedir. Kız çocuklarının erkek çocuklarına nazaran çok daha renklere önem verdikleri ortaya çıkmıştır. Bir takım çocuklar daha çok kırmızı tonlarını turuncu veya sarı gibi renkleri kullanarak resim yaparlar bazıları ise mavi veya yeşil tonlarında renklerini kullanırlar soğuk renklerdir bunlar. Sıcak tonlarda yapılan resimler çocukların daha ılımlı olduklarını ortaya koyar soğuk tonlarda resim yapan çocuklar ise huzursuzlardır inatçılardır ve çocuklarda saldırgan özellikler ortaya koyarlar. Renklerin çocuk psikolojisine etkileri ortadadır.

cocuk-psikolojisi

RENKLERİN VERDİĞİ ETKİLER

Resim yaparken kullanılan kırmızı tonlar enerjiyi şiddeti ve bir hastalığı simgeleyebilir. Kullanılan pembe renk tonları ise kırmızıya nazaran daha az baskınlığı vardır sakin ve mutlu olduğunu temsil eder. Turuncu renk tonu endişeyi temsil eder bu tonlarda resim yapan çocuklarda hiperaktiflik gözlemlenir. Sarı renk ise çocuğun huzur içinde olduğunu sevdiği ne varsa onlara bağlılığını gösterir. Mavi renklerde yapılan resimler ise güven dolu olduğunu gösterir ve resmi yapan çocuğun sakin olduğu da anlaşılabilir ve mavi tonları kullanan çocuk kendi duygusunu kontrol etme konusunda güçlük çekmez. Resimlerinde yeşil rengi kullanan çocuğun özgüvenli olduğunu söylemek doğrudur mavide olduğu gibi bu çocuklarda duygularını kontrol edebilirler. Renklerin çocuk psikolojisine etkileri vardır ve kullandıkları renklerle ne demek istediklerini rahatlıkça anlaşılabilir.

renklerin-verdiği-etkiler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ