Rokfor Peyniri Hakkında Bilmedikleriniz

Sofralarımızı süsleyen, farklı tat ve lezzetlerde yapılan birçok peynir türü bulunmaktadır. Pek de bilindik olmayan bir peynir türü olan rokfor peyniri yapılışını ve özelliklerini sizler için paylaşacağız. Yapılışını merak edenler takipte kalabilirler.

Rokfor peyniri küflü bir peynir türüdür. Anavatanı, ortaya çıktığı yer ise Fransa’dır. Rokfor peyniri özel işlemlerden geçirilerek hazırlanmaktadır. Mağaralarda bekletilir ve bu peynir yapımı için özel bir maya kullanılır. Rokfor peyniri yapımında kullanılan maya 2\3 oranında buğday unu 1\3 oranında ise çavdar unu kullanılarak yapılmaktadır.

rokfor-peyniri-hakkinda-bilmedikleriniz

Genel olarak koyun sütünden yapılmaktadır. Kendine has küf rengi bulunur, bu renk ise mağarada doğal ortamında oluşmaktadır. Bu peynirlerin üretildiği mağaralar belli özelliklere sahiptir. Bu mağaraların kilometrelerce uzunlukta kanalları bulunmaktadır. Bu kanallar aracılığı ile mağa içindeki hava, ısı ve ışık koşulları peynir oluşumuna elverişli halde olmaktadır. Bunun için bu peynir her mağarada üretilemez, belli özellikleri taşıması gerekir.

rokfor-peyniri-hakkinda-bilmedikleriniz

Tat olarak Anadolu’da yapılan küflü peynirin tadını andırıyor olsa da daha üstün ve keskin bir tadı vardır.

Rokfor peyniri yapımı sırasında kullanılan rokfor mayası buğday unu ve çavdar ununun hamur haline getirilmesi ile oluşmaktadır. Yapılan hamurlar fırınlanır ve rokfor peyniri küfü olabilmesi için mağaralarda bekletilir. Bazen de toz haline getirilerek kuru maya olarak da kullanılmaktadır.

rokfor-peyniri-hakkinda-bilmedikleriniz

Rokfor peyniri alacağınız zaman kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Gerçek rokfor peyniri mavimsi bir küf barındırır. Tereyağı gibi yumuşak bir dokusu vardır. Oldukça uzun süre tazeliğini korur. Uzun süre sertleşmez.

rokfor-peyniri-hakkinda-bilmedikleriniz

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ