Saç dökülmesi sebepleri

Sosyal ve psikolojik birçok sebepten dolayı insan ruhsal ve bedensel olarak etkilenmektedir. Bunların bir sonucu olarak insanlarda son yıllarda saç dökülmesi oranında büyük bir artış gözlemlenmiştir. Saç dökülmesi toplumda ihmal edilen ama aslına bakıldığında ciddi bir rahatsızlıktır. Bir insanda ortalama olarak 100 bin ile 150 bin arasında saç teli bulunur. Saç telleri zamanla incelir, zayıflar ve kopar. Günde 50-100 saç telinin kopması uzmanlar tarafından normal kabul edilirken, günde 100’den fazla saç telinin dökülmesi ciddi bir rahatsızlık olduğuna işaret etmektedir.

Yoğun saç dökülmesi kansızlık, vitaminsizlik, demir eksikliği, çinko eksikliği, yetersiz beslenme gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Saç dökülmesinin kesin sebebini öğrenmek için mutlaka bir uzmana danışılmalı ve kan tahlili yaptırılmalıdır. Saç dökülmesini ömürlük durduracak bir yöntem mevcut değildir. Saç her zaman dökülür ama önemli olan dökülme miktarıdır. Saçlar kökten beslenir. Bu nedenle insanın beslenme biçimi, saçların dökülmesinde etkili olan önemli bir faktördür.

Bayanlarda saç dökülmesinin en önemli etkenleri ise saçların çok gergin toplanması, çok sık fön çekilmesi, saçın çok sık yıkanması ve taranması, sürekli boya, perma gibi işlemlere maruz bırakılmasıdır. Bu konulara dikkat edildiği sürece bayanlarsa saç dökülmesi normal bir seviyeye inecektir. Saçların dökülmemesi için öncelikle dengeli bir beslenme programı uygulamak, vitamin ve mineral dengesini korumak, çinko ve demir bakımından zengin gıdalar tüketmek gerekir.

Bu süreçte vitamin ve mineral bakımından zengin kuruyemişler, zeytinyağı, soya, havuç, tam tahıllı besinler ve ıspanak tüketilebilir. Saç dökülmesini denetim altında tutmak dökülen saç teli miktarını kontrol etmek gerekir. Ayrıca saça yapılacak doğal bakım kürleri ile saç telleri güçlendirilerek koparak dökülmelerin önüne geçilir. Bütün bu önlemlere rağmen saç dökülmesi artarak devam ediyorsa kesinlikle bir uzmana danışılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ