SAÇLARINIZ DÖKÜLMESİN

SAÇLARINIZ DÖKÜLMESİN

Özellikle erkekler hatta kadınlar için dökülen saçlar, hafif hafif artan açıklıklar ve kelliğe doğru ilerliyor olmak korkulu bir rüya halini almaya başlamıştır. Aslında sağlıklı bir insanda da saç dökülmeleri günlük hayat için hiç anormal bir durum değildir. Uzmanlar günlük 100- 150 tellik bir dökülmeyi olağan karşılamakta. Asıl sorun dökülen saç miktarının yerine gelen miktardan fazla olması. Çeşitli faktörler sebebiyle dökülen saçlar normal şartlarda kendini yeniler. Ancak aynı miktarda saçın tekrar çıkmaması genel ya da lokal seyrekliklere, hatta zamanla kelliklere dönüşebilmektedir. Ama korkmayın. Saç dökülmesine karşı çözümler öyle çok zor uygulanan çok pahalı yöntemler değiller.

Saç dökülmesine karşı çözümlere gelin şöyle bir göz atalım.

En büyük faktörlerden biri kirliliktir. Fakat saçlarınızı hergün yıkamaya kalkışmak çok mantıklı ve yararlı bir yol değildir. Sık yıkanan saçalarda yağ dengesi bozulacak ve saçlar normalden daha fazla yağlanmaya başlayacaktır. 2- 3 günde bir PH seviyesi 5,5 olan bir şampuan kullanarak yıkamak saçlarınız için yeterlidir.

Saç dökülmesinin en yaygın sebeblerinden biri de yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Saçın ihtiyacı olan vitamin ve minareller vücutta eksik olduğun da saçlarınız yeteri kadar beslenemezler ve dökülmeler sıklaşır. Eğer doğru beslenme ile bu vitamin ve minarelleri alamıyorsanız bazı tabletlerden yararlanarak bu eksikliği giderebilirsiniz.

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız jöle vb. şeyler saçın nefes almasını engellediği için dökülmelere sebep olan faktörer arasında sayılabilir. Kullanılsa bile jöleli saçlarla asla yatılmamalı ve saçlar aynı gün mutlaka yıkanmalıdır.

Saçlı deriye kan akış yönü göz önüne alınarak masaj yapmak saç dökülmesini önlemede büyük önem taşır. Yapılan masaj saçlara daha fazla besin gitmesini ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Özellikle saçların en büyük düşmanı stres. Stres bazı üst seviyelere ulaştığında saçta hatta sakalda dökülmelere sebep olabilmektedir. O yüzden mümkün mertebe stresten uzak yaşamaya çalısmalıyız.

Gördüğünüz üzere Saç dökülmesine karşı çözümleri uygulamak oldukça kolay. Hazırladığımız bu çözümleri uygulayarak belki de size ilerleyen zamanlarda merhaba demek için bekleyen kelliğe daha şimdiden elveda deme fırsatı bulmuş olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ