Sahte Pirinci Nasıl Ayırt Edersiniz?

Sıcak bölgelerde yetiştirilen, buğdaygillerden olan, kökleri bol su içindeyken büyüyen ve çeşitleri bulunan pirinç bitkisinin maalesef ki taklitleri ortaya çıkmıştır. İnsanlar, patates nişastasını sentetik reçine gibi birçok farklı plastikle karıştırarak “sahte” bir pirinç elde etmişlerdir.
Ülkemizde pirincin pilavını, sütlacını, dolma ya da sarmasını ve farklı şekilde çok fazla tüketimi yapılmaktadır. Bu kadar tüketim fazla iken; sahte pirinç konusunda doktorlar tüm tüketicileri uyarmaktadır. Sahte pirinç yöntemiyle üretilen pirinçlerin üç porsiyon tüketilmesi ile küçük bir plastik poşeti yenmesi aynı şey demek olduğunu uzmanlarımız söylemektedir. Peki, sahte pirinci nasıl ayırt edersiniz ?

blank

Sahte Pirinci Ayırt Etmek İçin Uygulanabilir Testler

Sahte pirinci nasıl ayırt edersiniz, öncelikleri testlerin başında “Su Testi” gelmektedir. Bir bardak soğuk suya pişmemiş bir yemek kaşığı pirinç koyup, pirincin suyun yüzeyine çıkması halinde bu pirinçte sorun olduğunu söyleyebiliriz. Eğer pirincin tamamı bardağın içindeki suya gömüldüyse, pirinç için sahte değildir diyebiliriz. Diğer bir test ise evde dikkatli denenmesi gereken “Ateşle Test”‘dir. Bir miktar pirincinizi çakmak ya da kibritle yakmayı deneyebilirsiniz. Pirinciniz birden alev aldığı takdirde, pirincinizin sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Evde deneyebileceğiniz başka bir test ise; “Havan ve Tokmak Testi”‘dir. Tokmak ve havan yardımıyla; birkaç pirinç tanesini ezebilirsiniz. Ezdiğiniz pirinç taneleri bembeyaz bir toz haline geliyorsa, pirinciniz de sorun yoktur.

Fakat sahte pirinci nasıl ayırt edersiniz amacı ile yaptığınız testte ezdiğiniz pirinç tozunda bir sarılık varsa, pirinciniz sahte olup; bu pirinç için plastiktir diyebiliriz. Eğer zamanınız varsa “Küf Testini” de deneyebilirsiniz. İyi şekilde pişirdiğiniz pirincin bir kısmını alıp hava geçirmez bir kabın içerisine koyup, birkaç gün sonrasında kapağını açınız. Eğer pirinciniz küflenmişse, pirinciniz maalesef ki sahte olup, plastiktir diyebiliriz. Sahte pirinci anlatılan şekillerde kolayca anlayabiliriz. Sağlığımız için bunlara dikkat etmek zorundayız.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ