Salatalık Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saksıda veya bahçede salatalık yetiştirirken püf noktalara dikkat ederek daha lezzetli, sağlıklı salatalıklar elde edebeilirsiniz.

Günümüzde sebze ve meyve yetiştiriciliğinde sürekli olarak GDO gibi ilaçların kullanılması nedeniyle insanlar artık doğal ürünlere yöneldi. Doğal ürünleri özellikle bahçesi olanlar veya evde saksıda yetiştirmek isteyenler tercih ediyor. Sebze ve meyve yetiştirmek için çok fazla kapsamlı bilginizin olması gerekmez. Püf noktaları bilmeniz mahsülünüzün piyasada satılanlardan daha lezzetli olmasına ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Kahvaltılarda, ara öğünlerde ve salatalarda sıkça tüketilen salatalıkların günümüzde boyutlarının çok büyük olmasının sebebi ise hormon ilaçlarına maruz kalmalıdır. Sağlıklı ve doğal salatalıkların boyu daha küçük rengi daha yeşil olur.

Salatalık Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Evde sebze yetiştirmek için ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta seçtiğiniz saksının boyutudur. Salatalık yetiştirmek için mutlaka geniş bir saksı tercih edin. Bu sayede kökleri daha rahat hareket edecek ve daha sağlıklı büyüyecektir.
  • Salatalığı yetiştireceğiniz toprağın verimli olması gerekir. İçerisine organik gübre koyarak daha verimli salatalık elde edebilirsiniz.
  • Saksınızda mutlaka fazla suyu dışarı atacak delikler bulunmalıdır. Bunlar genellikle saksının altında olmaktadır. Saksı seçimi yaparken bu konuya dikkat etmelisiniz.
  • Salatalık gövdesinin eğilip, bükülmemesi için ince destek çubukları hazırlamanız gerekiyor. Fide büyümeye başladığında salatalık direklerinden destek alacaktır.
  • Salatalık güneşi ve sıcağı sever. bu yüzden sıcak havalarda ekmeniz önerilir.
  • Doğrudan güneş ışığı alan bir yere koyun.
  • Her gün salatalık bitkisini derinlemesine bir defa sulamayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ursula dedi ki:

    Leider werden die Videos nicht auf deutsch angeboten?

BİR YORUM YAZ