Satranç Oynayan Çocukların Zeka Gelişimi

Satranç Oynayan Çocukların Zeka Gelişimi

Satranç oynayan çocukların zeka gelişimi etkileri nelerdir ?

Çocukların beyin gelişimleri dünyaya geldikten itibaren çevresel ve ailesel faktörlere bağlı olarak sürekli büyüme eğilimindedir. Zihinleri çok fazla bilgi ile dolu olmadığı için sorulan sorulara çok farklı bakış açılarından cevap verebilmeleri, zekâ gelişimlerinin bu dönemde hızlı bir yükselişe adapte olmasını kolaylaştırmaktadır. Bu dönemde çocuklara çeşitli oyunlar ile görsel, zihinsel ve fiziksel beceriler kazandırılırken, en hızlı gelişim zihinsel dünyalarında yaşanmaktadır.

Satranç Oynayan Çocukların Zeka Gelişimi

Bu oyunlar arasında özellikle satranç oynayan çocukların kavrama yetenekleri hızla gelişmektedir. Satranç kişinin bireysel hayatında da kişisel gelişimine büyük katkıları olan bir oyundur. Oyun gereği rakibin bir sonraki hamlesini tahmin etmek gerekliliği, ileri görüşlülük yeteneğini geliştirecektir.

 

Satranç sadece bir oyun olmamakla birlikte, içinde yaşanılan dünyanın ve bu dünyaya uygun yaşama gerekliliğinin bir tahta üzerinde kurallara uygun bir yansımasıdır. Bireyler küçüklüğünden itibaren hayata ne denli hazırlıklı olursa, gerek yetişkinlik dönemlerinde, gerek iş hayatında, gerekse de özel hayatta başarılı olmaktadır. Satranç oynayan çocukların özellikle ülkemizde gitmekte olduğu okullarda diğer arkadaşlarından zekâ gelişimi açısından öne çıktığı bilinmektedir. Ekstra olarak derslerinde daha kolay kavrama ve anlama yeteneklerinden ötürü başarılı olması, geleceğe yönelik kariyer gelişimine de etki edecektir.

 

Satranç oynayan çocuklara bu oyunun sadece 64 tane kare, piyonlar ve diğer karakterlerden ibaret olmadığı anlatılmalıdır. Düşüncelerin kendi aralarında savaşı olduğunu, satranç tahtasının hayatın küçük bir maketi olarak düşünülmesi gerekliliği benimsetilmelidir. Çocuklar sürekli arayışta olduklarından dolayı, oyun ya da somut kavramlar dışında, bu düşüncelerin sadece soyut olarak anlatılması çocuklara oldukça sıkıcı gelecektir. Çocuklarımız için temiz bir uykunun sağlayıcısı masalların misyonu ne ise, zihin ve zekâ gelişiminin sağlıklı ilerlemesinin materyali de satrançtır. Başarının kolay yoldan kazanılmadığı, çeşitli taktikler ve yöntemlerin denenerek en doğrusunun bulunması zorundalığı, yenilmeden yenmenin tadının alınamayacağını en güzel öğreten oyun olan satranç, geleceğin başarılı insanlarının yetiştirilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Eğitim, çocuk gelişimi hepsi ve daha fazlası için linke tıklamayı unutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Julissa dedi ki:

    Sizi severek beğeniyoruz :)

BİR YORUM YAZ