Şebboy Çiçeği, Bakımı, Faydaları, Özellikleri, Ne zaman ekilir

Şebboy Çiçeği, Bakımı, Faydaları, Özellikleri, Ne zaman ekilir

Şebboy Çiçeği, Bakımı, Faydaları, Özellikleri, Ne zaman ekilir

Şebboy Türkiye’de oldukça yaygındır ve kırmızı, kahverengi gibi renkleri üretilmeye başlanmıştır.

Şebboy çiçeğinin anlamı saflık ve sevgidir. Zaten bu kadar güzel kokulu bir çiçekten de başka bir anlam beklemek olmazdı değil mi?

Şebboy Turpgiller ailesine mensup oldukça güzel bir görüntü ve büyüleyici bir kokuya sahip bir çiçek türüdür. Kokusu ile meşhur olan bu çiçek adını Farsçadaki şebbuy yani gece kokusu kelimesinden almıştır.

Kokusunun özellikle geceleri veya kapalı havalarda artarak ortaya çıktığı bilinir. Anavatanı Akdeniz civarları özellikle de Akdeniz havzasıdır. Şebboy çiçeği bir sıra üzerinde sıralanarak çoklu bir yapı oluşturur.

Evcil ve yabani olmak üzere sayısız türü bulunan şebboylar 50-60 cm civarlarına varan uzunluklara ulaşabilir. Doğada yabani ot kümeleri arasında oluşumları da gözlenmektedir. Bu türlerin boyu evcil olanlara göre daha fazla uzunluk gösterir. Şebboy çiçeği, ününü borçlu olduğu kokusunu yapraklarında bulunan uçucu yağlara borçludur. Güzel kokusu nedeni ile sanayi ve kozmetikte de kullanılmakta olan bir bitki türüdür.

Şebboy Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Ana vatanı Avrupa olan Şebboy’un özellikle parfüm sektöründe büyük önemi vardır.
 • Şebboy Genellikle bahçelerde yetiştirilen, tohumla yetiştirilmesi tercih edilen iki veya çok yıllık otsu bir bitkidir.
 • Yaprakları azdır ve çiçekleri çok fazladır. Şebboy’u ilgi çekici yapan özelliklerinden biri de budur.
 • Şebboy çiçeğinin sevdiği iklim güneş alan ancak yarı gölgeli, soğuğa ve kuraklığa dayanaklı bölgelerdir.
 • Kolayca yetiştirilen bu süs bitkisi erken çiçeklenir.
 • 50cm’e kadar boylanabilen şebboy şayet iyi bakılırsa 80 cm’e kadar uzayabilir.
 • Şebboy’un yaprakları tüylü ve küçüktür ama çiçekleri salkımlar halinde ve yapraklarına göre oldukça büyüktür.
 • Şebboy nemli toprağı sever.
 • Drenajı iyi yapılmış, besince zengin toprak isteği vardır. Koyu renkli ve kaliteli topraktan hoşlanır.
 • Yıl boyunca üretime uygun bir çiçektir.
 • Yüksek sıcaklığı sevmezler ancak soğuğa karşı da dayanıklı bitkiler değildir. Kış aylarında ortalama 10 derece sıcaklık isteği vardır. Sera yetiştiriciliğinde bu sıcaklık ayarlanabilirse iyi bir sonuç elde edilebilir.
 • Şebboy ışığı çok sever. Bol bol ışık alabileceği ortamlarda coşacaktır. Eğer serada üretim yapılıyorsa bu durum dikkate alınmalıdır.
 • Bitki çürümeye meyillidir. Özellikle serada yetiştirilen Şebboy’u iyi havalandırmak, fazla nemden korumak gerekir.
 • Bahçe şebboyu ve sarı şebboy yaygın olarak bilinen şebboy çiçeği çeşitleri arasındadır.
 • Damlama sulama önerilir. Yazın toprağın tamamen kurumasına müsaade edilmemelidir.
 • Eğer sağlıklı bir Şebboy çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, doğal ortamına uyum sağlayabilmeniz gerekmektedir.
 • Kesme çiçek olarak veya saksılarda sık yetiştirilmez, bahçe yetiştiriciliği için daha uygundur. Kesme çiçek olarak sık karşılaşmama sebebimiz ise bitkinin çok hassas oluşudur. En fazla 2 derece sıcaklıkta birkaç gün saklanabilen narin Şebboylar, dallarında güzel bizler için.
Şebboy Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Şebboy çiçeğini fide veya tohum ile yetiştirebilmek mümkün. Fide ile Şebboy üretmek istiyorsanız M.E.B’in Şebboy Yetiştiriciliği notlarına göre ekim, dikim ve hasat programı şu şekilde. Her mevsim yetişebilen Şebboy çiçeğini tohumdan yetiştirmek için önerilen 4 ayrı zaman dilimi var.

Bunlar sırası ile şu şekilde gerçekleşiyor; ekim ayında ekilen tohumlar aralık ayında kalıcı olarak duracağı yerlerine alınıyor ve bu bitkiden ilk ürün ilkbaharın ilk aylarında elde edilebiliyor. Kasım ayında ekilen tohumlar ise ocak veya şubat ayında kalıcı toprağına alınıyor ve ilk çiçekler ilkbahar mevsiminde kendini gösteriyor. Aralık ayında ekilen tohumlar mart ayında esas yerine alınırken ilk çiçeklerini ilkbaharın sonunda veriyor. Son olarak Temmuz sonunda ekilen tohumlar da eylül ayında bahçedeki esas yerine alınıyor ve kasım ya da aralık ayında ilk çiçekler kendini göstermeye başlıyor.

lastik aparatlara verilen addır. Çimlendirme için viyolller çok gevşek olmayacak şekilde torf ile doldurulur. İlaçlı su ile sulandıktan sonra şebboy çiçeği tohumu, viyol gözeneklerinin tam ortalarına gelecek şekilde ekilir. Ortalama 15 ile 18 derece arasında çimlenme beklenir. Tohumların 20’şer santim ara ile ekilmesi önerilir. İki hafta içerisinde çimlenmeye görülecektir. Tohumlar çimlendiği anda sıcaklık 10 dereceye düşürülür. Çimlenen tohumlar viyollerde kısa süre durduktan sonra yerlerine dikilmeye hazır hale gelir.

Şebboy çimlenirken onu hastalıklara karşı koruyabilmek için, dikim yapıldıktan birkaç gün sonra, toprağın dipten hortum ile sulama yapılmalıdır. Bu sulamanın ardından ise damlama sulama yöntemine geçilmesi önerilir.

Şebboy Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Şebboy çiçeği faydaları saymakla bitmez. Tıp ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Kokusunun sinir yatıştırıcı özelliği olduğu düşünüldüğü için bahçelere sıklıkla ekilir. Tüketim sırasında çiçeğinin önceden kurutulmuş olması gereklidir. Kurutulmuş Şebboy çiçeğinin suda kaynatılması ile tüketiminin, idrar söktürücü özelliği olduğu bilinir. Yaprağı toz haline getirilip bal ile karıştırıldığında elde edilen macunun ağız içi yaralarına ve çatlaklara iyi geldiği bilinir. Ancak yine de doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

Bu kadar güzel görünen ve kokan bir bitkinin fiyatını merak ediyorsanız Şebboy fiyatları, güzelliğine nazaran oldukça uygun. Kesme çiçek olarak çok tercih edilmeyen Şebboy için 5 TL’den az bir ücret ödeyerek 100 adet tohum alabilmeniz mümkün.

Şebboy çiçeğinizin daha kaliteli olmasını istiyorsanız, gövdesinin dik durması için bir destek sistemi ayarlayabilirsiniz.

şebboy çiçeği fidesi

şebboy tohumu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ