Şevval Ayı Orucu Nedir?

Şevval Ayı Orucu Nedir?

Şevval ayı orucu adından da anlaşılacağı üzere Ramazan ayının hemen sonrasında gelen Şevval ayında tutulur. İslam dinin önemli ibadetleri arasında yer alan oruç tutmak oldukça sevaptır. Ramazan ayı öncesindeki aylarda ve sonrasındaki aylarda oruç tutulması oldukça sevaptır.

Üç aylardan ikisi olan Recep ve Şaban ayı içerisinde makul sayıda oruç tutulduğunda vücut Ramazan ayında kesintisiz tutulan oruca hazırlanmış olur. Böylece vücudun aniden uzun süreli aç kalması ile oluşabilecek sağlık sorunları önlenmiş olur. Şevval ayı orucunun amacı da bununla aynıdır. Ramazan ayında tutulan uzun süreli orucu aniden bırakıp vücuda sürekli gıda yükleyip dengesini bozmak yerine belirli aralıklarla oruç tutarak vücudu Ramazan orucu sonrası sürece hazırlamak gerekir.

Şevval Ayı Orucu Nedir

Şevval Ayı Orucu Nasıl Tutulur?

Şevval ayı orucu tutulması gereken gün sayısı altıdır. Bu sayının dini yönden belirli bir amacı vardır. Bu amaç ise Ramazan ayı içerisinde adet gören kadınların Ramazandan hemen sonrasında kaza oruçlarını telafi edebilmeleridir. Dinimizin kadın erkek ayırt etmeden tavsiye ettiği bu oruç ile kadınların özel durumlarına eşlerinin de destek olmaları sağlanır. Böylece hem dini yönden hem de aile bağları açısından bir bağlılık ve birlik sağlanır.

Şevval Ayı Orucu Nasıl Tutulur

Şevval Ayı Orucu Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şevval ayı orucu tutarken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Ramazan Bayramı’nda tutmak haramdır.
  • Ramazan ayındaki tutulan oruçla aynı şekilde tutulur.
  • Şevval ayı orucu süresi 6 gündür.

Canimanne.com sayfalarından olan Hatim Duası Nasıl Yapılır? Hatim Duasının Önemi konumuzu da okuyabilir ve bilgi alabilirsiniz. Sitemizde çeşitli konularda bilgiler yer alır. Canimanne YouTube kanalımıza abone olabilir ve sosyal medyadan da bizi takip edebilirsiniz. Düzenli olarak yayınlandığımız paylaşımlarımızı siz de paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ