Şifa Ayetleri Ne İçin Okunur? Hangi Ayetler Şifa Ayetleridir?

Şifa Ayetleri Ne İçin Okunur? Hangi Ayetler Şifa Ayetleridir?

Hastalandığımız zaman hemen hastaneye gideriz. Doktor doktor gezip, hastalığımıza şifa ararız. Peki asıl şifa bulduğumuz yer hastane midir? Ya da kutu kutu içtiğimiz ilaçlar mıdır? Bize asıl şifayı veren Allah’tır. Ne kadar çok hastaneye de gitsek, ilaç da tüketsek şifa bize her zaman aynı yerden gelir. Zaten çoğunlukla sağlığımıza kavuşup, hastalıktan kurtulmak için Allah’a sığınırız. Dua edip, Kur’an-ı Kerim’deki surelerden okuruz. Kur’an-ı Kerim bize hayatımız boyunca rehberlik etmesi için gönderilmiştir. Karşılaştığımız her olayda, ne yapmamız gerektiği konusunda bize yol gösterir. Elbet ki hastalandığımızda da Kur’an-ı Kerim bize yardım eden ayetler barındırır. Peygamber efendimiz ;

“İki şifa vardır. Bunun birisi baldır, diğeri Kur’an-ı Kerim’dir.” (Ibn mâce, Tıp, 7) buyurmuştur.

Kur’an-ı Kerim tamamıyla şifadır. Ama özellikle sağlık için okunan Şifa ayetleri vardır. Hastayken, yorgunken, ameliyata girmeden önce ve çıktıktan sonra, ateşli hastaya, açık yaralara… Kısacası rahatsızlıkların her türlüsü için okuyabiliriz bu ayetleri. Peki bu ayetler nelerdir? Kaç tanedir ve Kur’an-ı Kerim’de hangi surelerde bulabiliriz?

Kur’an-ı Kerim’de toplam 6 tane şifa ayeti bulunmaktadır.

1- Tevbe Suresi 14. Ayet

قا تلو هم يعذ بهم الله با يد ىكم ويخز هم و ينصر كم عليهم و يشف صد و ر قو م مؤ منين

“Onlarla savaşın ki, Allah sizin ellerinizle onlara azap tattırsın, utanca boğsun, yardımıyla sizi onlara üstün kılsın ve inanmış bir toplumun yüreğine su serpsin”

2- YUNUS Suresi 57. Ayet

يا ايها النا س قد جاءتكم موعظة من ربكم وشفا ء لما ف الصد و ر وهدى ورحمة للمؤ منين

Ey insanlar, işte size Rabbinizden bir öğüt ve gönüller derdine bir şifa, ve müminler için bir hidayet ve rahmet geldi.

3- NAHL Suresi 69. Ayet

ثم كلى من كل الثمرات فا سلكى سبل ربك ذللا يخرج من بطو نها شراب مختلف الوا نه فيه شفا ء للنا س ان فى ذ لك لا ية لقوم يتفكرون

Sonra meyvaların hepsinden ye de, Rabbinin kolaylaştırdığı yollara koy(ul); içlerinden, renkleri çeşitli bir içecek çıkar ki, onda insanlara bir şifa vardır. Kuşkusuz bunda, düşünecek bir toplum için elbet bir delil vardır.

4- İSRA Suresi 82. Ayet

وننزل من القران ما هو شفاء ورحمة للمؤمنين ولايزيد الظالمين الاخسارا

Biz de Kur’an’dan yavaş yavaş, azar azar öylesini indiririz ki, mü’minler için o bir şifa ve bir rahmettir, zalimlerin ise ancak zararını arttırır.

5- ŞUARA Suresi 80. Ayet

واذا مرضت فهويشفين

Hastalandığım zamanda da o beni iyileştirir.”

6- FUSSİLET Suresi 44. Ayet

ولوجعلناه قرانااعجميالقالوالولافصلت اياته ءاعجمى وعربى قل هوللذين امنواهدىوشفا والذين لايؤمنون فى اذانهم وقروهوعليهم عمى اولئك ينادون من مكان بعيد

Ve eğer biz, onu Arapça olmayan bir Kur’an yapsa idik, diyecekler idi ki: ‘Ayetleri iyice açıklansaydı ya! Arap’a Arapça olmayan bir kitap mı’ De ki: ‘O, inananlar için hidayet ve şifadır. İnanmayanların ise kulaklarında bir ağırlık vardır ve o, onlara karşı körlüktür, onlara uzak bir yerden haykırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ