Şık Şal Model Yapılışı

Şık Şal Model Yapılışı

Annelerin, genç kızların tutkuyla bağlı olduğu aksesuarlardır şallar. Bununla birlikte bir çok şal örnekleri de bulunmaktadır. Kadınlarımızın kış aylarında soğuklardan korunmak için yegane tercihleridir ve her kadının da biraz da olsa dikkatini çeker farklı model ve desenlerdeki şallar.

Model olarak şal örneklerini açıklayacak olursak en başta; Üçgen şeklindeki şallarımıza verelim ilk sırayı. Şöyle ki, en çok tercih edilen modellerden olan üçgen şal, omuzları kolaylıkla kapatmayı sağlarken zarif bir görüntü verir bayanlarımıza. Yapılırken sivri uçtan başlanarak açılır kanatları gittikçe genişler şalımız ve desen tekrarlamaları yapılarak meydana gelir çoğu zaman.

Bir diğer şal örneğimiz dikdörtgendir ve genelde iki kısa kenarı püsküllerle süslenir. Şekil yönüyle atkıya benzeyen, bu yönüyle atkının yerini kolayca doldurabilen bir modeldir. Ve atkıya verilecek her desen dikdörtgen şalların üzerinde uygulanabilir. Bu nedenle yapımı üçgen şala kıyasla daha kolaydır.

Diğer şal örneğimiz hepimizin bildiği ve beğenerek kullandığı, tokalı, bağlamalı, Derya Arkal olarak değişik birkaç isimle anılan şallardır. Bu modeldeki şallarımız gelinlik üzerine dahi tercih edilen oldukça şık bir şal modelidir. Önden bağlanır ve genellikle sadece omuz kısmını kapatmakla beraber uzun olarak kullanılacak modelleri de vardır.

Şal örneklerimiz için de bahsetmiş olduğumuz modeller haricinde desenler de incelersek daha fazla türde şal örneği ile karşılaşmamız mümkün. Çiçeklisinden, kalplisine; tekrarlayanından, geliştirenine, tüylüsünden, kabarığına kadar binlerce şal örneği bulunur. Binlerce desen adı, binlerce farklı iplik ve bunların emek ile yoğurularak meydana gelmektedir.

Büyük şişlerle yapılan şal örnekleri dışında, farklı örme, işleme yollarıyla meydana gelen şallar da bulunur. Bunların dışında, şal üzerine eklenen desenler her zaman farklı ve ilgi çekici olmuştur. Her işleme belli bir uyumluluk çerçevesinde ele alınıp eklenir şallara.

İşte bu güzel emekler saatlerce, iğne iğne, nakış nakış işlenerek ulaşır sahibine. Her çevirmesi, düzü tersi aynıdır ve iplikler iğnelere sarılınca şekiller dökülür omuzlara. İşte bir serüvendir iğne ile ipliğin sizin omuzunuza ulaşması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ