Sıkıntı, Bunalım ve Depresyonda Okunacak Dualar

Sıkıntı, Bunalım ve Depresyonda Okunacak Dualar

Zaman zaman çoğumuz sıkıntıya düşer, bunalır ve depresyona gireriz. Bu gibi zorlu süreçlerde inançlı olanların içini rahatlatacak duaları sizler için derledik. 

Çoğumuz günümüz koşullarında hem maddi hem de manevi açıdan zor zamanlar geçirebiliyoruz. Aile, evlilik, iş güç derken birçok problemle başa çıkmak zorunda kalabiliyoruz. Bünye olarak yorgunluğa düştüğümüz zamanlarda sıkıntı bunalım ve depresyon gibi kötü ruh halleri yaşarız. Bu gibi durumlar bazen gereğinden fazla sürüp hayatımızı kötü etkileyebilmektedir.

Genellikle insanlar ile olan kötü ilişkiler sonucu ciddi bunalım halleri yaşayabiliriz. Örneğin aşk, sevgi gibi özel ilişkilerde karşınızdaki kişi ile problemler yaşıyorsanız sıkça sıkıntılı zamanlar geçirebilirsiniz. Kalp kırıklığı, ayrılık gibi özel nedenler en fazla bunalıma sokan durumlar arasında yer almaktadır. Ailevi sorunlarda günümüzde sıkça depresyon gibi kötü ruh halleri yaşamamıza neden olabilir. Aile bireylerinden birinin sağlık problemi olması, aile içi şiddet, evlilik sorunları, ölüm kayıpları gibi sorunlar ciddi ruhsal hastalıklara neden olabilmektedir. Genellikle gençlerde iş bulup para kazanma, kendi ayakları üzerinde durma, eğitim öğretim hayatı sorunları nedeniyle sıkıntı, bunalım ve depresyon sıkça görülebilmektedir.

Sıkıntılı ruh hallerinde inançlı kişilerin çoğu ellerini açıp Allah’tan yardım ister. Maneviyat ile rahatlamak için dua oldukça etkili bir yoldur. Zaman zaman sıkıntı çektiğinizde inançlı ve kalpten bir şekilde ellerinizi açıp ferahlık istemek size oldukça iyi gelecektir.

Sıkıntı, Bunalım ve Depresyonda Okunacak Dualar

“Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahhartehu ve te’hîra mâ acceltehu.”

“Allah’ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah’ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te’hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te’hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla.”

“Ya Vedud! Ya Vedud! Ya Ze’l-arşi’l-mecîd! Ya Mübdi, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Eselüke bi-nuri vechike’l-lezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretike’l-leti kaderte biha halkıke ve bi rahmetike-lleti vesiat külle şeyin. La ilahe illa ente. Ya Muğis, eğisni.”

“Yâ Vedûd ! Yâ Vedûd ! Yâ Vedûd ! Ey yüce Arşın sahibi! Ey her şeyi hiçten yaratan Mubdi! Ey ölmüş yaratıkları yeniden yaratacak Muîd! Dilediğini yapabilen Allah’ım. Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nuru hürmetine, bütün yaratıklara gücünün yettiği kudretin ve her şeyi içine alan rahmetin hürmetine… Sana yalvarıyoruz… Senden başka ilah yoktur.”

“Ey imdad isteyenlerin yardımcısı ! Benim imdadımıza koş ! Ey zorda kalanlara yardım eden! Bana yardım eyle…”

İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu dua şöyledir:

“Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü ”

Anlamı şöyledir:

Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ