Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar

Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar

Hayatımızın her döneminde sınavlara tâbi tutuluyoruz. Bazılarımız yaklaşan sınavlarımız için gece göndüz çalışmayı tercih ediyor. Çalışmalarını son güne bırakan kişi sayısı da oldukça fazla tabiki. Sınavlara ne kadar çalışsak ta sınav esnasında bildiklerimizi unutabiliyoruz. Hayatımız boyunca bize rehberlik etmesi için gönderilen Kur’an-ı Kerim’de sınav esnasında bize yardım edecek ayetler vardır. Peki hangi ayetler sınavımızın iyi geçmesi için okuyabileceğimiz ayetlerdir? Sınavdan önce okuyabileceğimiz ayetler hangileridir?

Sıkıntıda olduğumuz her an yaptığımız gibi sınava girmeden önce ve sınav anında Allah’a sığınırız. Bize yardım etmesi için dua ederiz. Kur’an-ı Kerim’de sınavda bize yardımcı olacak ayetler vardır. Sınava girmeden önce okumamız sınavda başarılı olmamıza yardımcı olur. Hiç çalışmayıp bu duaları okumak çözüm değildir tabi ki. Elimizden geleni yapıp daha sonra dua etmemiz bizim için daha iyi olacaktır.

Sınavdan önce okunan dualar ile ilgili birçok kaynaktan bir çok dua vardır. Biz ilk başta Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerden başlayalım

Kur’an’daki sınava girmeden önce okunan ayetler;

ISRA Suresi 80. ayet sınavdan önce veya sınavda okunabilecek dualar arasındadır.

وَقُلْ رَبِّ اَدْخِلْنٖي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَاَخْرِجْنٖي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لٖي مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَاناً نَصٖيراً

Türkçe okunuşu : Vekul rabbi edhilnî mudhale sidkin veahricnî muhrace sidkin vec’al lî min ledunke sultânen nasîra(n)

Türkçe meali: Şöyle dua et: “Rabbim! Benim gireceğim yere doğrulukla girmemi, çıkacağım yerden doğrulukla çıkmamı nasip eyle; yüce katında bana yardımcı bir güç, kuvvetli bir delil ver!”

Sınavda başarı duası olarak okunabilecek bir diğer sure ise TA-HA Suresinin 25, 26, 27 ve 28. ayetleridir.

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ ل۪ي صَدْر۪يۙ * .وَيَسِّرْ ل۪ٓي اَمْر۪ي * وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَان۪يۙ * يَفْقَهُوا قَوْل۪يۖ

Türkçe okunuşu :  Kâle rabbi-şrah lî sadrî. Veyessir lî emir. Vahlul ‘ukdeten min lisânî.  Yefkahû kavlî.

Türkçe meali :  Musa şöyle yalvardı: “Rabbim! Göğsüme genişlik ver. İşimi kolaylaştır.  Dilimin düğümünü çöz.  Ta ki, sözümü iyi anlasınlar.

Kur’an-ı Kerim’de geçmeyen sınav duaları da vardır.

 “Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâ na`büdü ve iyyâkenesta`în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ”.

Türkçe okunuşu : “Allahümme’nfa’nî bima ‘allemtenî ve ‘allimnî ma yenfeunî verzugni ilmen tenfeunî bihî.”

Türkçe meali : “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.”

Türkçe okunuşu : “Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr”

Türkçe meali :  “Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme. Rabbim bu işimi hayırla tamamla”.

blank
Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar

Konu ilgili diğer aramalar; annenin sınava girecek çocuğa okunacak dualar Bu dua ile sınavı kazandım Sınava girerken okunacak dua Diyanet Sınava girerken okunacak dua ve tesbih Zihin açıklığı için okunacak dua Ehliyet sınava girerken okunacak dua Sınava giren öğrencinin arkasından okunacak dua sorularla islamiyet Kuranda sınava girerken okunacak dualar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ