Sirkenin Mutfaklarda Kullanımı

Sirkenin Mutfaklarda Kullanımı

  Sirke birçok alanda kullanılmaktadır. Evinde kimyasal içerikli temizlik malzemelerini kullanmak istemeyenlerin imdadına sirke ve karbonat yetişmektedir. Sirke mutfakta da kadınların kurtarıcı ve yardımcısı olmaktadır. Sirkenin mutfakta kullanım alanları nelerdir, merak edenler için bir araya getirdik.

  1. Buzdolabı temizliği yapacaksanız ve içindeki yemek kokularından kurtulmak istiyorsanız sirke ve karbonat ile silebilirsiniz.
  2. Çeyrek sirkeyi ve bir bardak suyu bir cam kabın içerisine koyunuz. Ardından mikrodalga fırınınızı yüksek ısıda 5 dakika ısıtınız. Sıcaklığın etkisi ile kirler yumuşayacaktır. Ardından cam kabı içinde çıkarınız ve su ılıdığında bu su ile bez yardımı ile mikrodalga fırınınızı siliniz.
  3. Mutfaktaki kesme tahtaları çok fazla kullanıldığı için lekelenmeler ve mikroplar oluşabilmektedir. Bunu engellemek ve dezenfekte etmek için sirke ve karbonatı karıştırıp siliniz.
  4. Bulaşık makineleri çok fazla kire maruz kaldığı için kir, pislik oluşmaktadır. Bulaşık makinenizde oluşan kirleri söküp atmak ve dezenfekte etmek için bir kabın içine bir bardak beyaz sirke koyunuz. Daha sonra bir devir boş şekilde çalıştırınız.
  5. Bulaşık makinesinde parlatıcı kullanmak istemeyenler için doğal parlatıcı olan beyaz sirkeyi parlatıcı gözüne koyarak kullanabilirsiniz. Böylelikle bulaşıklarınız pırıl pırıl olacaktır ve aynı zamanda da dezenfekte olmuş olur.
  6. Demliğiniz kararmış ve kireç tutmuş ise yine sirkeden yardım alabilir ve onun ile temizleyebilirsiniz.
  7. Yarım bardak sirke ile bir bardak suyu bir kabın içine alarak ocağa koyunuz ve su buharlaşmaya başlayana kadar kaynatınız. Bu şekilde 5-10 dakika kaynatarak evinizin havasını temizleyebilirsiniz.
  8. Meyve ve sebzeleri dezenfekte etmek ve güzelce yıkamak isterseniz beyaz sirke veya elma sirkesi kullanarak yıkayabilirsiniz. Böylelikle ilaç artıklarından, kirden, pislikten arınır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ