Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce özellikle de ergenlik döneminde çoğu kişinin dertlerinden biri olmuştur. Özellikle de yağlı yiyecekleri fazla tüketenlerde sivilceler daha fazla görünmektedir. Hormon düzensizliği olan ve yağlı cilde sahip olanlar sivilce problemini daha çok yaşamaktadır. Sivilce oluşurken can yaktığı gibi oluştuktan sonra da kötü gözükmekte ve rahatsız edici olmaktadır.

sivilce-izleri-nasil-gecer-5

Aynı zamanda geçtikten sonra da izi kalma korkusu yaşatmaktadır. Sivilcelerinizi sürekli eller, sıkmaya çalışır ve gerekli cilt bakımı yapmazsanız izi kalma olasılığını da artırmış olursunuz. Bu yüzden iz kalmasını önlemek için ilk önce sivilcenizi fazla ellememeye ve cildinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Ancak sivilceye hiç dokunmasanız bile izi kalma riski vardır.

sivilce-izleri-nasil-gecer-4

  Sivilcelerin oluşmasının en önemli nedeni cilt gözeneklerinin tıkanmasıdır. Bu yüzden eğer sivilce çıkmasını büyük ölçüde azaltmak istiyorsanız cilt temizliğinize dikkat etmeli ve düzenli olarak cildinizi temizlemelisiniz. Yüzünüzü sadece yıkamak yeterli olmayacaktır. Cildinizi iyice temizlemek için cilt bakım ürünlerini veya maskelerin kullanmanız en iyisi olacaktır. Cildi yağlı olan kişilerin cilt gözenekleri daha çabuk tıkanacağı için sivilce oluşumu da daha fazla olmaktadır.

sivilce-izleri-nasil-gecer-3

Yağlı cilde sahip olanlar cildine uygun temizlik ürünlerini ve maskelerini kullanmalıdır. Ancak cildinizi tamamen kurutmayınız. Cilt yağınızı dengede tutacak kozmetik ürünlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bunu önlemek için cildinizi kurutan maskelerden uzak durunuz. Kozmetik ürünler çok fazla kimyasal içerdiği için sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Bu yüzden doğal kozmetik ürünlerini kullanmanız daha iyi olacaktır. Tüm önlemlerinize rağmen sivilceleriniz çıkmaya devam ediyorsa kesinlikle sıkmayınız ve ellemeyiniz. Sürekli ellenen sivilcede bakteri oluşumu daha fazla olacağı için iz kalma olasılığı da artmaktadır.

sivilce-izleri-nasil-gecer-2

Sivilcelerinizi azaltmak için bazı doğal çözümler mevcuttur. Yoğurt maskesi yaparak yarım saat bekleyip yıkayınız. Cilt kızarıklıklarınızı ve sivilcelerinizin azaldığını göreceksiniz. Diğer iyi gelen besinler ise portakal, limon, salatalık ve çilektir. Bunlardan çeşitli maskeler yaparak cildinize uygulayabilirsiniz.

sivilce-izleri-nasil-gecer-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ