Sofranızdaki Gizli Tehlikeden Kurtulmanın Yolları

Sofranızdaki Gizli Tehlikeden Kurtulmanın Yolları

 Masanızdaki tuzu tamamen kaldırsanız dahi tuzun etkilerinden tam olarak kurtulmanız pek mümkün değildir. Çünkü marketlerdeki çoğu üründe yapım aşamasında daha lezzetli olması için tuz katılmaktadır. Normalde vücudumuzun günlük tuz ihtiyacı 3 ile 6 gramdır. Yani bu da bir tatlı kaşığına tekabül eder. Ancak bunu sadece kullandığınız saf tuz olarak düşünmeyiniz. Çoğu besinde kendiliğinden sodyum bulunur ve hazır olarak aldığımız çoğu üründe de tuz bulunur. Ülkemizde kişi başına düşen tuz miktarı 18 gramdır. Yani olması gerekenin 3 katıdır.

Heart shaped cake of salt

Aşırı tuz kullanımı birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunların başında ise mide kanseri ve astımdır.

  Yiyeceklerdeki tuz oranını azaltmanın yolları aşağıdaki gibidir.

. Özellikle zeytin seçiminde diyet zeytin tercih ediniz. Bunlar normal zeytine göre daha az sodyum içermektedir. Bir gece suda bekletirseniz eğer tuzu azalacaktır.

. Peynir seçiminde sodyum miktarı az olan dilim veya lor peyniri tercih ediniz. Eğer tuzlu peynir almışsanız da suda bekleterek tuz miktarını düşürün.

. Konserve yiyecekler birçok katkı maddesi içerdiği için zaten sağlığınıza zararlıdır. Bunun yanı sıra da bolca tuz içermektedir. Bunun için konserve ürünler tüketmemeye özen gösteriniz.

. Yemeklerde salça kullanımını sonlandırın. Salçanın içerisinde bulunan tuz hiç tuz eklemeseniz bile size fazla gelecektir. Bu yüzden salça yerine domates rendesi tercih etmeniz de fayda var.

. Paketlenmiş hazır gıdalar alacağınız zaman mutlaka etiketini okuyup tuz miktarını kontrol ediniz. Tuz miktarı az olan besinler ve yiyecekleri tercih ediniz.

. Turşu içerisinde bol miktarda tuz bulundurur. Bu yüzden turşu tüketeceğiniz zaman yıkamadan kullanmayınız.

. Mutlaka ev yemeklerini ve çorbalarını tercih edin. Hazır çorbalar hem oldukça katkı maddesi içerir hem de tuz oranları fazladır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ