Söz Bohçasında Neler Yer Alır?

Mutlu çiftlerin evliliğe ilk adımlarını attığı merasimdir söz. İlk etapta sıradan bir kelime gibi gelir ama göründüğü kadar basit ve sıradan değildir. Heyecanlı hazırlıklar başlar hemen ve her şeyin en güzeli olsun istenir.

Söz merasimlerinin olmazsa olmazıdır söz bohçaları… Titizlikle hazırlanır, her şey el emeği göz nuru olsun istenir hep. Bunun için söz bohçasında neler yer alır sorusu çok önemlidir. Öncelikle şu bilinmelidir ki nişan bohçası kadar ağır ve masraflı bir iş değildir. Daha çok ufak, tefek ama güzel eşyaların yer aldığı bir bohçadır. İçerisinde gelin için seçilmiş kişisel eşyalar ile birlikte, çeşitli hediyelikler de yer alır. Söz bohçası her yöreye göre de değişir. Bazı yerlerde daha detaylı geniş düşünülerek hazırlanır, bazı yerlerde ise daha sade hazırlanır. Bunun için eğer söz bohçası hazırlanacak gelinin, yöresi hakkında bilgimiz yoksa mutlaka söz bohçası nasıl hazırlanır bunu öğrenmemiz gerekir. Çünkü söz merasimi sonrası gelin evine gelen eş, dost, akraba ve komşulara mutlaka en az birer kez sergilenir bohçalar. Bu yüzden her gelin de söz bohçasının en iyisi, en güzeli olmasını ister. Ayrıca bu gelenek ve görenekler bizim geçmişimizi ve tarihimizi simgeler. Eskide kalmış örf, adet ve alışkanlıklar günümüze de taşınmış olur. Böylece zaman geçmiş olsa da tarihimiz nesilden nesile ulaşır.

Öyleyse bohçanın nasıl hazırlandığını öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekir. Söz bohçasında neler olmalı, bunu araştırmalı ve en uygun şekilde yapılmalıdır. En gösterişli bohçalar çoğunlukla el emeği harcanarak yapılanlardır. Bu yüzden bunlar hazır bohçalardan daha çok rağbet görür.

Sitemizde bulunan el emeği birbirinden şık ve güzel dantel modellerine ulaşmak için, dantel kategorimizi ziyaret edebilir ve söz bohçalarınız için fikirler edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ