Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum son zamanlarda oldukça popüler olan ve oldukça da sıklıkla tercih edilmeye başlayan bir doğum türüdür. Suda doğum anneye rahatlama sağlayarak doğumu kolaylaştırmaktadır. Anne daha az acı ve sancı ile bebeğine kadar kolay ve ağrısız kavuşmaktadır.

Suda doğum ilk kez Fransa’da ortaya çıkmış oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Suda yapılan doğum sırasında doğumun daha kolay gerçekleştiğine şahit olunmuştur. Daha sonra ise klinik ortamlarda denenmeye ve yayılmaya başlamıştır.

Suda doğum, diğer doğum türlerine göre daha avantajlın ve kolaydır. Ağrı ve sızı daha az hissedilir. Bebek anne rahmine daha kolay yaklaşır. Anne adayı gevşer, rahatlar. Suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde doğum daha kolay ve çabuk olur.

Bebeğin geliş kanallarının gevşemesini sağlayan suda doğumun en önemli özelliği ise vajina ağzında yırtılmaların meydana gelmesini engellemesidir.

suda-dogum-nedir

Suda doğum anne için kolay olduğu gibi bebek içinde daha faydalı ve kolaydır. 9 ayını su dolu haznede geçiren bebek yine su dolu bir hazne içine dünyaya gelerek daha az değişikliğine uğradığı için daha rahat olur ve daha az ağlar. Bu yüzden suda doğum türü bebek içinde oldukça faydalı bir yöntemdir.

Diğer doğum türlerinde olduğu gibi suda doğum yönteminin de riskleri aynı orandadır. Öncelikle bu doğum türüne hekim karar vermelidir. Annenin genital bölgesinde mantar, enfeksiyon gibi bulaşıcı hastalıklar bulunmaması gerekir.

suda-dogum-nedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ