Canım Anne

Sürekli Çizgi Film İzleyen Çocuklara Zararları

Günümüzde en büyük problemlerden birisi haline gelen çocukların gece gündüz, dur durak bilmeksizin çizgi film izlemesidir. Annelerin bazen tek kurtuluşudur çocuklarının çizgi film karşısında oturup dünyadan kopmaları… Bu durum önüne geçmediğimiz zaman çok büyük olumsuzluklar doğurur. Çocuklar çizgi filmleri kontrollü bir şekilde izlemelidirler. Bu durumun önüne geçmezsek çocuk gelişirken üzerinde oluşturduğu olumsuzluklar olacaktır. Biraz çok çizgi film izleyen çocuklarda görülen olumsuzluklardan bahsedelim.

surekli-cizgi-film-izleyen-cocuklara-zarari

Şiddet içerikli çizgi filmler çocukların kişiliğini etkiler. Şiddete yönelik asi ve saldırgan çocuk olarak büyümeye başlar. Şiddet içerikli çizgi filmleri özleyen çocuklar daha az duygusal olur ve çevrede eğer bir şiddet içerikli olay görürse buda onlar için sıradan bir durum haline gelir.

surekli-cizgi-film-izleyen-cocuklara-zarari

Çok çizgi film izleyen çocuklarda görülecek diğer bir olumsuzluk ise çocukların gerçek hayata adapte olamamasıdır. Çocuklar günlük çizgi film izleme saatini aşarsa ve bunun önüne ebeveynler geçmezse çocuk çizgi filmde gördüğü karakteri kendi hayatında hissedecektir ve gerçek dünyaya uyum sağlamakta güçlük çekecektir. Bu da çocuk için asosyalliğe ve öz güven kaybına yol açacaktır.

surekli-cizgi-film-izleyen-cocuklara-zarari

Çok çizgi film izleyen ve çizgi filmdeki karakterlerle kendi hayatları arasında özdeşlik kuran çocuklar çizgi film dünyasını gerçek sanacaktır ve arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmek yerine evde yalnız kalmayı tercih edecektir. Çizgi film dünyasında kalacak gerçek dünyaya  dikkat vermeyecektir. Bu da ciddi dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemini de beraberinde getirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: