Canım Anne

Süslü Bebek Hırkası

Süslü Bebek Hırkası
Size çok basit ama bir o kadar da şık bir hırka göstermek istiyorum. Yıllar, yıllar evvel bu modeli örmüştüm. Modelin sahibi şimdi kocaman genç bir kız. Model aslında bildiğimiz boyundan başlanan bebek hırkası, fakat saten kurdele ve ince mendil danteli dediğimiz naylon dantelle süslenmiş.
5 ilmek haroşo, 8 ilmek düz (ön için), iki yanından arttırmak için bir orta ilmek, 8 ilmek kol, iki yanından arttırmak için bir orta ilmek, 16 ilmek arka, iki yanından arttırmak için bir orta ilmek, tekrar 8 ilmek kol, iki yanından arttırmak için bir orta ilmek,  8 ilmek düz (diğer ön için),  5 ilmek haroşo için toplam 62 ilmek ile başlıyoruz.

Kol ağızlarında ve gövde de önce bir sıra ajur yapıyoruz (biraz sonra içinden kurdele geçirmek için). Beş sıra düz (gidiş dönüş bir sıra hesabıyla) bir sıra haroşo, tekrar 5 sıra düz olacak şekilde. Danteli, şişimizle delerek hırkayla birlikte örüyoruz. Yaklaşık her ilmek için 1 cm dantel gidiyor.
yaka kenarını ve etek ucuna tığ ile oya yaptım, ama haraşoyla da bitirilebilir.
Ben fotoğraflarda biraz model belli olsun diye, krem rengi bir yün tercih ettim. Ama kar beyazı yüne beyaz dantel ve kurdeleyle daha da güzel oluyor.
Patikler tabandan başlamalı model, 45 ilmekle başladım. Ben sadece bilek kısmına dantel koydum ve kurdeleyi bağlamak için kullandım. Biraz da hem kız, hem erkek bebek için olsun diye düşündüm. Ama daha da abartılabilir. Tabanın kenarına yada haraşo olan kısma kurdele ya da fıfır dantel yapılabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
DMCA.com Protection Status