Tavşan Kanı Çay Nasıl Demlenir?

Tavşan Kanı Çay Nasıl Demlenir?

Keyifle içilen çayın renginin ve tadının muhteşem olması için demlerken bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Açık ve rengi olmayan bir çay iyi demlenmemiş demektir. Çay ne kadar iyi demlenir, demini alırsa rengi de o kadar koyu olacaktır. Bunu başarmak içinde bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. İyi demlenmiş bir çay yapmak istiyorsanız öncelikle kaliteli çayları tercih etmeniz gerekir.

tavsan-kani-cay-nasil-demlenir-5

Kalitesiz çayları tercih ederseniz ne yaparsanız yapın istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Aynı zamanda çayınızın demini alacak diye beklerken fazla bekletirseniz eğer acımaya başlar bunun içinde normal bir zaman diliminde beklemeniz yeterli olacaktır. Çok fazla beklettiğinizde de çayınızdan iyi bir sonuç alamazsınız. Tadının acıdığını fark edersiniz.

tavsan-kani-cay-nasil-demlenir-1

   Tavşan kanı çay demlemek için öncelikle suyunuzu iyice kaynamış olması gerekir. Bazı ev hanımlarının inanışına göre eğer çayı yıkarsanız daha iyi demleneceği düşüncesinde olanlar vardır. Bu tamamen yanlıştır. Tavşan kanı çay yapmak için önceden çayı yıkamanıza gerek yoktur. Kaynayan suyu tek bir noktadan çayınızın üzerine dökünüz. Daha sonra ise alt bölümüne su ekleyerek ocağa tekrar koyunuz.

tavsan-kani-cay-nasil-demlenir-2

Alttaki suyun kaynamasını sağlamak için kısık ateşi tercih etmeniz daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Ağır ağır demlenen çay daha lezzetli olacak ve daha koyu renkte olacaktır. Alttaki çaydanlığın buharı ile çay dibe çökmeye başlar. Bu çayınızın demlendiği anlamına gelmektedir. Rengini ve kokusunu iyice salan çay demlenmiş olacaktır. Keyifle içebilirsiniz.

tavsan-kani-cay-nasil-demlenir-3

Demlenen çayın kokusunu ve rengini belirleyen bir diğer etken ise kullandığınız çayın veya tomurcuk çayın kalitesidir. Demlediğiniz çaydanlık eğer porselen olursa tadında değişiklik olacaktır. Daha iyi demlenmiş ve daha iyi renk almış olacaktır. İyi çay demlemek için en iyi yöntem kısık ateşte çay demlemektir.

tavsan-kani-cay-nasil-demlenir-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ