Taze Asma Yaprağı Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Hanımlar sizlere, kış mevsimi yaklaşırken zaman zaman mutfaklarda çok işinize yarayacak bazı pratik bilgiler ve püf noktaları vermek istiyoruz. Bugünkü mutfak önerileri bölümümüzün konusu ‘’Taze asma yaprakları uzun süre nasıl saklanır?’’ üzerine olacak.

taze-asma-yapraklari-uzun-sure-nasil-saklanir-4

Öncelikle asma yaprağı alırken; yaprağın ince, arka tarafı tüysüz, az dilimli ve ince damarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca salamura dışında yapraklarınızı saklayacağınız kavanozun büyüklüğü bir pişirimliğe uygun olmalı. Kavanoz kapakları bir kez açıldığında tamamını kullanmazsanız kalan yapraklar hava aldığı için hemen eriyecektir. Bir diğer önemli nokta da asma yaprağı saklamak için sadece sert kaya tuzu veya salamuralık deniz tuzu kullanmalısınız. Asma yaprağını uzun süre saklamanın birkaç formülü var, şimdi sırayla neler olduğuna bir göz atalım.

taze-asma-yapraklari-uzun-sure-nasil-saklanir-2

1-Salamura: yapraklar kaynar tuzlu suyun içinde bir süre bekletilir. 8-10 tanesini bir araya alıp sap kısmına 1 çay kaşığı kaya tuzu dökülüp parlak yüzeyi dışarıda kalacak şekilde sıkıca rulo yapılır. Aralarında boşluk kalmayacak şekilde kavanoza yerleştirilip üzerine kaynayıp soğutulmuş tuzlu su dökülür. En üste temiz bir taş konularak kapağı sıkıca kapatılır. Serin yerde muhafaza edilir.

taze-asma-yapraklari-uzun-sure-nasil-saklanir-3

2-Pet şişede saklama: Yaprakları hiç ıslatmadan 4-5’li rulolar haline getirip pek şişelerin içine doldurarak yapılır. Şişe tamamen dolunca bir oklava yardımıyla iyice sıkıştırmalısınız; kapağını kapatıp serin yerde bekletin.

taze-asma-yapraklari-uzun-sure-nasil-saklanir-1

3-Buzdolabı poşetinde derin dondurucuda saklama: Yapraklar önce kaynar suda ters yüz edilir. Süzülüp soğutulan yapraklar bir pişirimlik miktarlarda buzdolabı poşetlerine yerleştirilir ve derin dondurucuya kaldırılır. Kullanacağınız zaman buzluktan çıkarıp, çözülmesini beklemeniz yeterlidir. Üzerine sadece sıcak su döküp süzüldükten sonra sarmaya hazır hale gelir.

Bu yöntemler taze asma yaprağını uzun süre saklamak için en belli başlılarıdır. Diğer mutfak önerilerimiz için www.canimanne.com sitemizi dolaşmalı ve beğendiğiniz sayfalarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalısınız.

taze-asma-yapraklari-uzun-sure-nasil-saklanir-5

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ