Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Kişilerin ve toplumların ihtiyaçları doğrultusunda üretilecek olan araç ve gereçler için gereken teknikler, bilgi, yöntem ve yeteneklerin tamamına “teknoloji” diyoruz. Teknoloji nedir? Denildiğinde cevap olan bu tanımdan yola çıkarsak teknolojinin yararları, zararlarından çokmuş gibi görünüyor. Ancak bu durum kişilerin kullanım şekline göre değişiyor. Teknolojinin zararları çocukların gelişimini etkiliyor, bilinçsiz kullanımı özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yapıyor. Teknoloji ile Çocuk İlişkisi konulu yazımızı da inceleyebilir, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yetişkin bir bireyin teknolojinin zararları bildiği halde bu yönde kullanımına bilinçsizlikten çok tercih denebilir. Fakat, anne babaların, çocuklarının teknoloji kullanımı üzerindeki etkisizlik ve kontrolsüzlükleri direkt olarak bilinçsizlik olarak nitelenir. Çünkü çocuklar belirli bir yaşa gelen kadar kendileri için neyin yararlı, neyin zararlı olduğuna karar verecek olgunlukta olmazlar. Bunun kontrolü ebeveynlerdedir.

teknolojinin-zararlari
Teknolojinin Yararları

Teknolojinin Yararları

Dijital çağda olduğumuz bu dönemde teknolojinin yaşamımıza sağladığı kolaylıklardan yararlanarak zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesi mümkün. Yaşamın her alanında olan teknoloji, sanayi makinelerinde, tıbbi cihazlarda, iletişim araçlarında, finansal işlemlerde olumlu yönleriyle karşımıza çıkıyor. Ancak söz konusu çocuklar olunca teknolojinin zararları ve teknolojinin yararları konusunun bir defa daha ele alınması gerekiyor.

  • Teknoloji sayesinde günümüzde çocuklarımıza rahat bir şekilde ulaşıp kontrol edebiliyoruz.
  • Okula giden çocuklar eskiden olduğu gibi ödevlerini kütüphanelere giderek araştırmak yerine kısa bir sürede internet denilen okyanusta araştırıp bulabiliyorlar.
  • Günümüzde çocuklar teknolojik araçları kolaylıkla çözerek ve kullanarak zeka seviyelerini geliştirebiliyorlar.
teknolojinin-zararlari
Teknolojinin Zararları

Teknolojinin Zararları

Ancak tüm bunların yanı sıra pedagoglar teknolojinin zararları ile ilgili anne babaları uyarmaya devam ediyor. İşte uzman uyarıları…

  • Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi araçların başında gereğinden fazla zaman geçiren çocuklarda teknolojinin zararları ortaya çıkıyor ve zihinsel becerilerde bozukluk görülüyor.
  • Dijital oyunlara düşkün olan çocuklar giderek çevreleriyle daha az iletişim kurmaya başlıyor. Bu da çocuklarda sosyal becerilerde bozukluğa yol açıyor.
  • İnternette kontrolsüz olarak izledikleri video ve filmlerden etkilenen çocuklar korku, öfke ve şiddet eğilimi içinde oluyorlar. Gerçekle hayali tam olarak ayırt edemediklerinden uykuda kabus görme, tek başına kalamama, hayal kahramanlarını taklit etme gibi sorunlar zaman içinde ortaya çıkıyor.
  • Gün içinde uzun saatleri teknolojik araçlarla geçiren çocuklarda bir süre sonra bağımlılık oluşuyor. Televizyonda film izlemeden, bilgisayarda oyun oynamadan mutlu olamama hali görülüyor.
  • Teknolojinin zararları sadece psikolojik ve ruhsal değil. Yukarıda sıraladığımız sorunların yanı sıra çocuklarda iskelet yapısında bozukluk, görme bozuklukları, boyun ve sırt ağrıları, ellerde ve kollarda uyuşma, aşırı yorgunluk ve bitkinlik hali gibi rahatsızlıklar da meydana geliyor.
teknolojinin-zararlari
Teknoloji Bağımlılığı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ