Hangi Yiyecek İshal Yapar? İshal Yapan Yiyecekler!

Hangi Yiyecek İshal Yapar? İshal Yapan Yiyecekler!

İshal rahatsızlığının çeşitli sebepleri vardır. Bazı durumlarda tehlikeli olan ishal özellikle bebeklerde ve çocuklarda görüldüğünde mutlaka doktora götürülmelidir. İshal Nedenleri – İshal Nasıl Tedavi Edilir? Başlıklı yazımızda bu konuyu uzman bilgilerinden yararlanarak detaylı bir şekilde ele aldık. Bu yazımızın konusunu ise ishal yapan yiyecekler olarak belirledik. Halk arasında Hangi yiyecekler ishal yapar? Konusu özellikle bu rahatsızlıktan dolayı zor durumda kalanlar arasında sıkça konuşulur.

İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir?

İshal yapan yiyecekler gruplarına göre bilinirse merak edenlerin işi daha kolay olur diye düşünerek sizler için sıraladık.

Alkollü İçecekler

Bazı kişilerde alkol içmek ishal sebebi olabilir. Bu durum ara sıra ortaya çıkabildiği gibi, her alkol alımında da ishal olunabilir.

Yağlı Yiyecekler

Yağlı yiyeceklerin ishal yapan yiyecekler arasında olduğu genel olarak bilinir. Ayrıca başka sebeplerden dolayı ishal olanların da bu yiyecekleri tüketmemesi gerekir.

ishal-yapan-yiyecekler

Lifli Besinler

Lif oranı yüksek olan bazı sebzeler ve meyveler sindirimi zor hale getirir. Bu durumda ishal olma ihtimali yükselir. Bu; lifli besinler tüketmemek anlamına gelmez. Fakat ishal döneminde erişte, pirinç, beyaz ekmek gibi içeriğinde az lif bulunan gıdalar tercih edilebilir.

Aşırı Meyve ve Sebze Tüketmek

Bazı kişilerin incir, kuru erik, kuru üzüm, hurma gibi meyvelere duyarlılığı olabilir. Bunlar kimileri için ishal yapan yiyecekler arasında yer alır.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, krema, peynir ve benzeri süt ürünlerinin laktoz intoleransı yüksek olan kişilerde ishale neden olması muhtemeldir. Bu kişilerin ishale neden olan yiyecekler araştırması yapması ve beslenmelerini o şekilde düzenlemesi gerekir.

Çay ve Kahve

Çay ve kahve çoğu zaman ishal olan kişilere önerilmez. Bunun nedeni hastalığı tetikleyici etkilerinin olmasıdır.

Baharatlı Yiyecekler

İshal olanların baharatlı yiyeceklerden uzak durması önerilir. Çünkü baharatlı yiyecekler ishal döneminde mide bulantısı yapabilir ve rahatsızlık artar.

Tatlandırıcılar

Tatlılarda ve kimi içeceklerde bulunan bazı tatlandırıcılar ishale neden olan unsurlardır.

Diğer İshale Neden Olan Yiyecekler

Paketli olarak satılan hazır yiyecekler, sarımsak, soğan, lahana, brokoli, çiğ sebzeler, turunçgilleri karnabahar, yağlı kırmızı et ve sardalya balığı gibi yiyecekler diğer ishale neden olan besinler olarak sıralanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ