Temizlik Hastası Bir Eşiniz mi Var?

Temizlik Hastası Bir Eşiniz mi Var?

Ev hanımlarının bitmek bilmez çilesi addedilen temizlik tüm gün vaktinizi almış,annelerin tabiri ile dip köşe heryer silinmiş süpürülmüş, örtüler değiştirilmiş, halılar silinmiş ve tabiri caizse ev bal dök yala olmuş. Tabii yorgunluktan ölmekle bayılmak arasında gidip gelinen takatsizlik haliyle iki tencere de yemek yapılmış ve akşam eşiniz işten gelmiş kapıyı çalıyor. Kapıyı açar açmaz ilk ikazı geliyor “Kapının önündeki paspas çok kirlenmiş kaç gündür yıkanmıyor acaba?” Şöyle bir bakıp evin içini temizlemekten dışına bakamadığınız aklınıza geliyor ver neyse deyip geçiştirip hallederim diyorsunuz. Hemen terlikleri giyip üstünü değiştirmeye gidiyor. Akabinde banyoya girdiğinde ikinci ikazla yeniden geriliyorsunuz “Şu banyoyu yıkarken aynaya su sıçratma demedim mi sana?” Oysa aynayı parlatmıştım diye içinizden geçiriyorsunuz ama nafile iki damla su alt köşede inci gibi duruyor ve eşiniz onu gözden kaçırmayarak gecenizi temizlik stresi içinde geçirmeye devam ediyorsanız sizin de eşiniz temizlik hastası demektir

canım anne-34

Hemen aklınıza “temizlik bir hastalık mı?” sorusu gelebilir. Uzmanlara göre temizlik tabiki bir hastalık değil ancak aşırı hassasiyet ve titizlik bir hastalık. Çünkü aşırı titiz kişiler için temizlik yapmak bir görev ve bu görevine sekte vuracak herkes yada herşey titiz kişi için bir tehlike arz ediyor. Psikolojik olarak titiz insanlar ne kadar temizlik yaparsa yapsın mikropların ölmediğini veyahur bir şekilde temizlediği bölge yada eşyanın üzerinde tekrar ürediğini düşünerek sürekli paranoya halinde temizlik işini tekrarlamak suretiyle huzursuz olurlar. Sürekli çevresinin temiz olup olmadığını kontrol eder, etrafına temizlik önerilerinde bulunur  ve gittiği her mekanda ilk kontrol ettiği şey temizliği olur. Ve hiçbirinden tatmin olmaz. Uzmanlara göre bu boyuta gelmiş bir titizlik, ciddi anlamda kişinin hem kendisine hem sevdikleri ile olan ilişkilerine hemde hayatının normal seyrine büyük zararı dokunur. İşte bu noktada temizlik bir hastalık boyutuna ulaşır ve ciddi bir tedavi ihtiyacı hasıl olur.

Ev temizliği sağlık açısından oldukça önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak ileri boyutta ve tatmin olunmaz bir temizlik arzusu kişileri zamanla hastalık boyutuna taşıyabilir. Böyle durumlarda bazen hayatı akışına bırakmak yerine ipleri ele alıp kendimizin doktoru olmamız gerekir.

canım anne-35

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ