Temizlik Yapmak Bir Zorunluluk mu?

TEMİZLİK YAPMAK BİR ZORUNLULUK MU?

Temizlik yapmak bir zorunluk mu? Evet, temizlik yapmak zorunluluktur. Bunu zevke veya  işkenceye dönüştürmek de bizim elimizde. Temizlik ihtiyaç zamanlarında yapılmalıdır. Aşırı derecede yapılırsa bu titizliğe girer ve kendi sağlımıza zarar veririz. Hiç temizlik yapmazsak da mikroplarla savaşmak zorunda kalırız. Her şeyin dozunda olması çok önemli gerekeni gerektiği kadar yapmalıyız.

Temizliğin püf noktaları vardır. Mesela önce evdeki dağınıklık detaylıca toparlanır. Temizlik kovasına kullanacağımız miktarda su koyulur ve deterjanlar yanımıza alınır. Önce camlar nemli bezle silinir. Sonra gazete kağıdı ile silinir. Daha sonra mutfak dolapları deterjanlı bezle silinir ve kurulanır. Son olarak halılar ve zemin elektrikli süpürge ile süpürülür. Dolapların tozu ve kapıların tozu, toz bırakmayan bezlerle silinir.  Son olarak da zemin havlu bezlerle temizlenir.

canım anne-24

Temizlikle ilgili pratik bilgiler verecek olursak mesela koltuklarınızın tozunu almanız gerekiyorsa vereceğim yöntemi uygulayabilirsiniz. Tozunu alacağınız eşyanın üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkarın. Bu çıkan toz nemli beze yapışacaktır. Bundan dolayı oda tozlanmayacak ve eşyalarınız da tertemiz olacaktır. Pratik bilgilere banyonuzdaki fayans ve seramiklerin temizlenmesi ile devam edecek olursak önce banyoda sıcak suyu açarak banyonun İçinde Biraz Buhar olmasını sağlamış oluruz. Buhar kirlerin yumuşamasını sağlar ve yumuşayan kirleri daha kolay temizlik deterjanlarıyla çıkartabiliriz. Ya da banyonuzun temizliğinde varsa buhar püskürtmeli temizleyici makinelerinizi kullanabilirsiniz

Halı silme işlemini ise halı fırçalarını deterjanlı suda ıslatarak gerçekleştirebilirsiniz. Tüllerin yıkanması ise çamaşır makinelerinizin tül yıkama ayarında tül deterjanı ile yıkanması ile olur.

Temizlik yaparken deterjan seçimi de çok önemlidir. Evin odalarında bitkisel deterjanlar tercih edilirken banyo, tuvalet ve mutfak için daha çok yağ çözen deterjanlar tercih edilmelidir.

canım anne-26

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ