Canım Anne

Yarasa Kollu Bluz Yapımı

Yarasa Kollu Bluz Yapımı

Tarihin tekerrürden ibaret olduğu gibi moda da kendi içinde sürekli eskileri günümüze güncelleyerek de olsa bir şekilde taşıyarak kendini tekrarlıyor. Seksenli, doksanlı yılların meşhur moda akımlarından biri de yarasa kollardı hatırlarsanız. Neredeyse tüm bluzlar, gömlekler, elbiseler, paltolar ve trikolar yarasa kolluydu. İşte bu neredeyse her kıyafette kullanılan meşhur kol formu yeniden aramıza katıldı ve kaybettiği saltanatı geri kazanmak üzere.

yarasa-kollu-bluz-yapimi-3

Şişle veya tığ kullanarak öreceğiniz yarasa kollu bluz örneği vermeden önce; bu formun örgülerinizde size katacağı dezavantaj ve avantajlardan bahsetmek istiyoruz. Yarasa kollu bluz yapımı deyince tek dezavantajınız, normal kollu örgülerinizden biraz daha fazla yün harcamasıdır. Durun hemen asmayın yüzünüzü. Örgü ipinizin cinsine göre en fazla yarım yumak fazla kullanabilirsiniz ki bu da bütçenizi çok fazla sarsmayacaktır. Yarasa kolun avantajına gelecek olursak da; örgünüzü iki kalemde bitirebilirsiniz. Yani sadece ön ve arka örerek bluzunuza iki parça halinde kavuşabilirsiniz. Örgünüzün bitiminde size sadece yanları ve omuzları birleştirme işi kalacaktır.

yarasa-kollu-bluz-yapimi-1

Yarasa kollu bluzların kolay örgü bluzlar kategorisinde haklı bir yer kazanmasının boşa olmadığını gördünüz. Dümdüz, herhangi bir motif kullanmadan öreceğiniz bluzunuza havayı katacak ve onu farklılaştıracak tek şey kollarının modeli olacaktır.

yarasa-kollu-bluz-yapimi-5

İsterseniz belden itibaren arttırma yaparak örüp kollarını geniş bırakabilir, isterseniz de yine gerekli arttırmaları yapıp uygun yere geldiğinizde kol ağzını eksilterek daraltabilirsiniz. Her iki modelde de kol ağızlarına lastik örgüsü yapabilir ya da olduğu gibi bırakabilirsiniz. Kollarını geniş bırakarak öreceğiniz yarasa kollu bluzunuzun içinde dar ve uzun kollu bir penye giyerek trikonuzu farklı bir şekilde de kullanabilirsiniz. Ön ve arka taraflarının bir kerede örülmesinin kolaylığını gördüğünüzde, örgünüz size ayrı bir keyif verecektir. Sadece iki parçayı dikerek, dört parçalı bluz örgülerinizdeki kaybettiğiniz zamanı da harcamamış olacaksınız.

yarasa-kollu-bluz-yapimi-4

www.canimanne.com sitesindeki dantel ve iğne oyası bölümümüzden de yeni bilgi ve fikirler edinebilirsiniz. Sayfalarımızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

yarasa-kollu-bluz-yapimi-2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın