Canım Anne

Tohumdan Fideye Kadar Evde Domates Nasıl Yetiştirilir?

Tohumdan Fideye Kadar Evde Domates Nasıl Yetiştirilir?

Yediğimiz sebze ve meyveleri evde kendi bahçemizde yetiştirmek daha sağlıklı olacaktır. Evinizde kolayca doğru adımları izleyerek domates ve benzeri sebzeleri yetiştirebilirsiniz. 

Çoğu kişi evde kendi domatesini yetiştirir. Bahçesi olanlar ya da saksı da domates yetiştirenler doğru adımları uygulayarak daha sağlıklı ve organik domates yiyebiliyor. Evde domates yetiştirmenin bazı püf noktaları bulunmaktadır. Tohumdan fideye kadar yetiştirme aşamalarına özen gösterilmesi gerekir. Evde veya bahçenizde domates yetiştirmek için ilk yapmanız gereken tohumları almak. Sonrası ise belli aşamalarda kolayca gerçekleşecek.

Tohumdan fideye kadar evde domates yetiştirme aşamaları

  • Eğer saksıda domates yetiştirecek iseniz ilk yapmanız gereken plastik bir saksı almaktır. Plastik saksı domates yetiştirmenin püf noktasıdır. Evinizde bulunan yoğurt kabı gibi iyice temizlenmiş plastik kapları da saksı olarak kullanabilirsiniz.
  • İkinci aşama ise toprak seçimidir. Domates yetiştirmek için seçeceğiniz toprağın solucan ve bakteri içermemesi ayrıca diğer önemli bir nokta olan PH değerinin 5,5 ve 7 değerleri arasında olması gerekir. Bu değerler domates yetiştirmek için uygun PH değerleridir.
  • Saksıya veya bahçenize yetiştirmek istediğiniz kadar tohumu koyun. Daha sonra üzerini kapatın. Toprak ile tohumların üzerini kapattıktan sonra üstteki toprağı nemli bırakacak şekilde sulayın.
  • Domatesleri yetiştireceğiniz yerin iyi bir şekilde ışık aldığından emin olun. Domatesin yetişmesi için 20-25 derece arası sıcaklık ve güneş ışığı gereklidir.
  • Domatesiniz büyüme başladığında 7-8 cm gibi bir uzunluğa geldiğinde alttaki çıkan yaprakları koparmanız gerekmektedir. Bu yaprakları koparmak domates bitkisinin güçlü olmasına ve daha çabuk çıkmasına neden olacaktır.
  • Domatesleriniz çıkana kadar kökünden sulamaya devam edin. Sulamayı ise güneş battıktan ya da güneş doğmadan önce yapın.

Tohumdan Fideye Kadar Evde Domates Yetiştirme Videolu Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ