Canım Anne

Tomografi Nasıl Çekilir? Tomografi Ne Kadar Sürer?

Tomografi Nasıl Çekilir? Tomografi Ne Kadar Sürer?

Tomografi nasıl çekilir? Siz de bunu merak ediyorsanız bu yazımızla bilgilenebilirsiniz. Tomografi ne kadar sürer diye soranların bu sorusunun cevabı da yazımızdadır. Ancak önce tomografi nedir konusuna değinelim. Vücudumuzdaki organların X ışınlarından yararlanılarak daha net görüntülenmesi için yapılan işleme tomografi denir. Tomografi, bilgisayarlı tomografi olarak da bilinir. Tomografi kısaca BT olarak yazılır. Bu görüntülemenin iki farklı çeşidi vardır. Bunlar ilaçlı tomografi ve ilaçsız tomografidir. İlaçlı tomografide hastaya damar veya ağız yoluyla bir kontrast madde verilir. Bundaki amaç organların daha net görülebilmesidir. İlaçsız tomografide ise ilaç verilmez.

Tomografi Nasıl Çekilir?

Doktoru tarafından tomografi istenen hastalar eğer daha önce ektirmemişlerse tomografi nasıl çekilir diye araştırırlar. Aynı kişiler süreyi de merak ederek tomografi ne kadar sürer sorularına cevap almak isterler. Tomografi ile birçok rahatsızlığın erken teşhisi ve tedavisi mümkün olmaktadır. Akciğerler, kemikler, karın bölgesi ve diğer yumuşak doku bölümleri için tomografi istenebilir. Tomografiyi çeken bir cihaz vardır. Bu cihaz X ışınlarını yayan bir panele sahiptir. Altta ise hastanın yatacağı yatak vardır. hasta bu yatağa yatırılır ve tomografi çekme işlemi bitene kadar hareket etmemesi istenir.

Tomografi Nasıl Çekilir

Tomografi Ne Kadar Sürer?

Tomografi nasıl çekilir sorusunu cevaplamaya devam edelim. Hastanın tomografisi istenen organının hangisi olduğuna bağlı olarak cihazın monitörü hastanın üzerinde ilerler. O bölgede durdurulur. Hastanın bu arada kıpırdamaması önemlidir. Yoksa işlem yeniden yapılması gerekebilir. Organdan alınan veriler sağlık yetkilisinin monitörüne yansır. Radyaloglar tarafından yorumlanan tomografi verileri ile ilgili sonuçlar yazılır. Tomografi ne kadar sürer sorusu ise 10 – 15 dakika şeklinde cevaplanır. Tomografi çektirme işlemi sırasında hastaya bir müdahale, ağrı ve acı olmaz. Tomografi aç karnına mı çekilir diye merak edenler için belirtmek gerekirse, bu işlem aç karnına yapılır.

10 Bin Adım Kaç Kalori Yakar? Başlıklı yazımızı da okuyarak merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ