Tüp Bebek Uygulaması Nedir?

Normal yollardan hamile kalma şansı olmayan veya bu ihtimali çok az bulunan evli çiftlerde hamilelik olasılığını arttıran, kadının rahminde taşıdığı birtakım rahatsızlık sebebiyle, yumurtanın rahim dışında rahim ortamı sağlanarak döllenmesi ve daha sonra kadın rahmine tekrar yerleştirilmesi yöntemiyle elde edilen bebek, tıpta tüp bebek adını alır.

blank

Tüp Bebek İşlemi

Dünyada ilk kez 1970li yılların sonunda İngiltere’de ilk tüp bebek dünyaya gelmiştir. Türkiye’de ise ilk olarak 1980li yılların sonunda Ege Üniversitesi araştırma hastanesinde dünyaya geldiği rapor edilmiştir. Şimdilerde birçok evli çift bu yöntemi denemekte ve çocuk sahibi olmaktadır. En basit anlatımıyla tüp bebek, erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurtanın uygun laboratuvar ortamında anne karnındaki gibi döllenerek embriyo gelişim dönemi sağlanıp, sonrasında kadın rahmine bu embriyonun yeniden yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem tabiî ki de uzman bir ekip ve deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirildiğinde başarı oranı yüksek olur.

blank

Normal koşullar altında, herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan çiftlerin yaklaşık olarak yüzde 85’inde bir yıl gibi bir süre içinde hamilelik oluşması beklenir. Düzenli ve bebek sahibi olma arzusuyla birlikte olan çiftler buna rağmen hamilelik yaşamıyorsa, bu durumda kısırlıktan bahsedilebilir. Kısırlık, kadında da erkekte de hemen hemen eşit ölçüde yaşanan bir durum fakat, kadından kaynaklanan nedenler biraz daha sık rastlanan bir durum olabilir.

Elde edilen verilere göre, çiftlerin yüzde 25’inde erkek ve kadın faktörü birlikte bulunmaktadır. Buna karşılık, eşlerin yüzde 10 ve yüzde 15’inde, hiçbir nedene rastlanmadan yaşanan bir kısırlık gözlemlenmiştir. Bu alanda uzman kurumları seçmek yararınıza olacaktır. Kaliteli ve işinde uzman bir hekim sizi doğru yönlendirecek ve başarıya götürecektir.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ