Tüp Bebek Uygulamasında Yaşın Önemi

Merkeze başvuran ve hastaneye gelen kadın ve erkekle gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra, eşlerin her biri ayrıntılı olarak muayene edilirler. Erkekte de kısırlık ihtimali söz konusu olabileceğinden, erkekteki muayene süreciyle uzman bir ürolog ilgilenmektedir. Bu işlemin ardından hormonla alakalı tetkikler, mikrobiyolojik testler, analizler, ultrason çekimleri, fiziksel ve de genital olarak muayeneler yapılarak, hangi tedavi yönteminin uygulanacağı saptanır. Durumun değerlendirilmesi için hastanenin ve merkezin ilgili bölüm hekimleri bir araya gelir ve ortak görüş bildirmeleri gerektiği için, bunu belirleyip her çift için en uygun olduğuna karar verilen tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

blank

Bunlara ek olarak bilinmesi gereken bir ayrıntı da, kadının yaşı mevzusudur. Kadının yaşı, kısırlık tedavisinde özellikle başarıyı etkileyen en ciddi unsurlardan biridir. Kadının yaşının ilerlemesinin dezavantajı, zamanla yumurtalık rezervlerinin azalması ve bununla birlikte yumurta kalitesinin de değişmesi ve bozulmasına sebep olmasıdır. Örneğin, 40 yaşının üzerindeki kadınlarda, elde edilen yumurtalara bakıldığında, yaklaşık yüzde 80’in üzerinde anormallikler görülmüştür. Bunlar kromozomlar yönünden anormalliklerdir.

blank

Bu durum da, gelişen embriyoların rahimde tutunmasının önüne geçmekte veya oluşan hamileliklerde düşük yaşanma oranını belirgin olarak yüksek seviyelere çıkarmaktadır. Yaşı genç olan çiftlerin tüp bebek de başarı oranı artmaktadır. Bundan dolayı bebek yapmaya karar verdikten sonra eğer 1 sene içerisinde bebeğiniz olmuyor ise mutlaka uzman bir hekimden destek almalısınız. Gerekli testleri yapıldıktan sonra sorunun ana kaynağı bulunmaktadır. Eğer normal yolla bebek sahibi olunamaz ise tüp bebek tedavisi başlanılır.  Tüp bebek tedavi süreci anne adayı için biraz zor geçse de sonu başarı ile bitmektedir. Sadece doktorunuza güvenmeniz yeterli ve tavsiyelerini dinlemelisiniz. Bu sayede başarıyı yakalayabilir ve bebek sahibi olabilirsiniz.

blank

 

 

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ