Canım Anne

Türkiye Enerji Üretim Haritaları

Türkiye Enerji Üretim Haritaları

Türkiye’nin enerji kaynakları hakkında detaylı bilgi ve hangi bölgelerden hangi enerji kaynaklarının elde edildiğini Türkiye Enerji haritaları sayesinde öğrenebilirsiniz.

Türkiye enerji kaynakları sayesinde elektrik üretimi gibi hayatsal ihtiyaçların karşılanması için gereken önemli kaynakları elde etmektedir. Türkiye’de hidroelektrik,  jeotermal, rüzgar, termik santralleri bulunmaktadır. Tüm bu santraller hakkında detaylı bilgiler ise enerji haritalarında bulunabilmektedir.

Türkiye elektrik ihtiyacını doğalgaz, hidrolik, taş kömürü ve linyit, rüzgar, güneş, jeotermal gibi kaynaklardan karşılamaktadır. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde elektrik üreten alanlar bulunur. Genellikle dünya çapında güneş enerjisinden elektrik üretme konusu hakkında ilerlemeler mevcuttur. Güneş enerjisinden elektrik üretmek çevreci ve masrafsız bir yöntem olduğu için son zamanlarda oldukça popüler bir elektrik kaynağıdır.

Hidroelektrik haritalarında hangi barajlardan yılda ne kadar elektrik enerjisi üretildiği öğrenilebilmektedir. Hidroelektrik adından anlaşılacağı üzere sudan elde edilen elektrik demektir. Türkiye’nin bilinen hidroelektrik kaynakları Atatürk, Keban gibi barajlardır.

Jeotermal yani yenilenebilir enerji kaynaklarından da elektrik üretimi sürekli olarak yapılmaktadır. Türkiye’de yer alan tüm jeotermal kaynakları enerji haritaları sayesinde görmek mümkündür.

Türkiye Enerji Üretim Haritaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ