Türkiye İller Haritası – 81 ilin haritası

Türkiye İller Haritası – 81 ilin haritası

Türkiye İller Haritası – 81 ilin haritası

Türkiye, yönetimsel ve bölgesel koşullar göz önünde bulundurularak çeşitli yönetimsel bölümlere ayrılmıştır. Merkezi yönetim kuruluşu bakımından illere, iller ilçelere, ilçeler ise köylere ayrılmıştır. Bunlara Mülki İdare Bölümleri denir. İdare bölümlerin saptanmasında coğrafi durumları, ekonomik koşulları, kamu hizmetlerinin gerekleri ve ulaşım durumları dikkate alınmaktadır. Türkiye’de en büyük yönetim birime il adı verilir. Bir il; il merkezi, ilçe merkezleri ve ilçelere bağlı bütün köylerden doğar. İllerde yönetme ve yürütme görevini, devletin atadığı valiler yerine getirir. Cumhuriyetin ilk yıllarında 63 olan il sayısı, değişen koşullar ve gereksinimlere göre bugün 81’e ulaşmıştır. Gelişmiş birçok ilçe de il olmayı beklemektedir.

İlden daha ufak yönetimsel birimlere ilçe adı verilir. Her il, büyüklüğü bakımından çeşitli sayıda ilçelerden doğar. İlçelerde mülki yöneticiye Kaymakam adı verilir. En minik yönetimsel birime ise köy adı verilir. Muhtar tarafınca yönetilen köy, yönetim açısından ilçe merkezine bağlıdır.

Türkiye İller Haritası – 81 ilin haritası

Bu haritalar sitemiz bünyesinde barındırılmamaktadır eğitime katkı sağlaması açısından derlenip bir araya getirilmiş olup kaynaklar belirtilmiştir.

Kaynaklar

Tüik – Harita Genel Müdürlüğü – cografyaharita.com

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ