Türkiye’nin Dağları Haritası

Türkiye yapısı itibari ile dağlık alanlara sahip ve birçok dağı olan bir bölgededir. Türkiye’de yer alan tüm dağları ve özelliklerini dağ haritalarından detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Türkiye’nin fiziksel yapısı itibari ile birçok yerinde dağlar bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan dağların kapladığı alan geniş ve yükselti değerleri fazladır. Oluşumuna göre 2 çeşit dağ yapısı vardır. Bunlar volkanizma ile oluşan dağlar, orojenezle oluşan dağlardır. Sıra halinde yükselerek artan dağlar belli bölgelerde birbirine yaklaşır. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde dağların yükseltisi birbirine yaklaştığı için artmaktadır. Türkiye’de yer alan dağlar fiziksel özellikler ve oluşum nedenlerinden dolayı kıvrımlı dağlardır. Sıradağlar şeklinde uzanan kıvrım dağlar Güney Anadolu ve İç Batı bölgelerinde mevcuttur.

Dağların bir diğer oluşma nedenleri ise volkanizma ve kırılmalardır. Volkanik hareketler sonra oluşan dağlar genellikle ülkemizde Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde yer almaktadır. Kırılma ile oluşan dağlar ise Batı Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Türkiye’nin Dağları Haritası

blank
Türkiye’nin Dağları Haritası
blank
Türkiye’nin Dağları Haritası
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ