Canım Anne

Türkiye’nin Dağları Haritası

Türkiye’nin Dağları Haritası

Türkiye yapısı itibari ile dağlık alanlara sahip ve birçok dağı olan bir bölgededir. Türkiye’de yer alan tüm dağları ve özelliklerini dağ haritalarından detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Türkiye’nin fiziksel yapısı itibari ile birçok yerinde dağlar bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan dağların kapladığı alan geniş ve yükselti değerleri fazladır. Oluşumuna göre 2 çeşit dağ yapısı vardır. Bunlar volkanizma ile oluşan dağlar, orojenezle oluşan dağlardır. Sıra halinde yükselerek artan dağlar belli bölgelerde birbirine yaklaşır. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde dağların yükseltisi birbirine yaklaştığı için artmaktadır. Türkiye’de yer alan dağlar fiziksel özellikler ve oluşum nedenlerinden dolayı kıvrımlı dağlardır. Sıradağlar şeklinde uzanan kıvrım dağlar Güney Anadolu ve İç Batı bölgelerinde mevcuttur.

Dağların bir diğer oluşma nedenleri ise volkanizma ve kırılmalardır. Volkanik hareketler sonra oluşan dağlar genellikle ülkemizde Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde yer almaktadır. Kırılma ile oluşan dağlar ise Batı Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Türkiye’nin Dağları Haritası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi