Türkiye’nin Fiziki Coğrafya Haritaları

Türkiye’nin Fiziki Coğrafya Haritaları

Türkiye’nin fiziki özelliklerinin gösterildiği fiziki coğrafya haritalarının nasıl okunduğunu, hangi özellikleri gösterdiklerini ve tüm detayları içeriğimizden bulabilirsiniz.

Fiziki haritalar bir ülkenin yada bölgenin yer şekilleri, kabartı ve çukurlarının dağılımını, oluşumunu, detaylarını gösteren haritalardır. Türkiye’de bölgelere, şehirlere göre fiziki özellikler değişmektedir. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili olduğu için fiziki özellikleri de bununla şekillenmektedir.

Her şehrin, her bölgenin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bölgelerin taşıdığı iklimler, yer şekilleri, denizler, dağlar, göller, yeşil alanlar belirlenmektedir. Renklendirme yöntemi ile illere göre yapılan fiziki haritalar ile o bölgenin tüm fiziki özelliklerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Fiziki haritalar sayesinde yeryüzünde bulunan kabartı ve çukurların bilgilerine erişebilirsiniz. Türkiye’de bulunan ovalar, platolar da görülebilmektedir. Fiziki haritalar genellikle askeri, yol yapımında, köprü veya baraj yapımı amacıyla kullanılabilen haritalardır. Okullarda ise öğrencilere Türkiye’nin fiziki özelliklerini öğretmek amacıyla sıkça kullanılmaktadır.

Bu haritalar sitemiz bünyesinde barındırılmamaktadır eğitime katkı sağlaması açısından derlenip bir araya getirilmiş olup kaynaklar belirtilmiştir.

Kaynaklar

Tüik – Harita Genel Müdürlüğü – cografyaharita.com

Türkiye’nin Fiziki Coğrafya Haritaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ