Turşunun Besleyici Değeri Var mıdır?

Turşunun Besleyici Değeri Var mıdır?

Turşu, özellikle de Türk sofralarının vazgeçilmez besinlerinden birisidir. İster lahana turşusu ister acur yani küçük salatalık turşusu ister domates, biber ve havucun yer aldığı karışık turşular ister kereviz, patlıcan ve aklınıza gelebilen her türlü sebzenin turşusu sofralarda yerini almaktadır. Oldukça lezzetli olan ve ekşili tatları ile damaklarda yemekle karışarak harika bir aroma bırakan turşunun besleyici değeri var mıdır?

Oldukça fazla turşu tüketiyorsunuz, sofralarınızdan ayırmıyorsunuz ancak besleyici değerinin olup olmadığını bilmiyor musunuz? O halde hep birlikte bu vazgeçilmez ekşili turşunun faydaları nelermiş, ya da herhangi bir faydası var mıymış öğrenelim. İlk olarak turşuların besleyici olup olmaması tamamen yapılışı ile alakalıdır.

Turşunun Besleyici Değerinin Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılmaktadır?

Eğer turşular, evde yapılıyorsa ve tam olarak beklemesi gerektiği kadar bekletiliyorsa, kesinlikle besleyici değerleri vardır. Ancak hazır olarak satılan, marketlerden ya da başka yerlerden alınan turşular, içerisinde katkı maddesine sahip oldukları için asla besleyici değer taşımamaktadırlar. Evde yapılan turşularda, temiz su, doğal limonun direk elle sıkılan suyu  doğal sirkeler ve limon tuzları kullanılmaktadır. Doğal olarak kullanılan ürünler, ister sebze ister meyve turşularını çürütmeden, bozmadan ve yapısını yumuşatmadan turşu elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Ancak modern olarak üretilen ve hazır şekilde satılan turşularda, mutlaka katkı maddesi yer almaktadır ve besleyici değeri olmadığı gibi aynı zamanda sağlığa da zararı mevcuttur. Turşular genel olarak bir fermantasyon sürecinden sonra elde edilebilmektedirler.

Evde yapılan turşularda kullanılan elma, armut, şeftali, domates, biber, acı biber, kereviz sap ya da yaprakları her zaman tam kıvamında olmakta ve besin değerlerini korumaktadır. Bu nedenle doğal olarak yapılan turşuların sağlık açısından her zaman bir besleyici değeri vardır diyebiliriz.

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ