Tarhananın Güneşte Kurutulması Sakıncalı mıdır?

Tarhana toplum olarak çok değerli bir gıdadır. Her yöre farklı olarak yapılmaktadır. Fakat tarhana kurutulma sırasında çok büyük yanlışlıklar yapılmaktadır. İnsanlar genellikle tarhanalarını güneşte kurutmayı tercih etmektedir. Amaç tarhananın çabuk kurutulması sağlanmaktadır. Fakat bu şekilde kuruyan tarhanalar belli vitaminlerini kaybetmektedir.

blank

Yani siz tarhanayı çok sağlıklı tükettiğinizi sandığınızda aslında birçok vitaminin kaybolduğunu bilmemektesiniz. Bu yüzden öncelikle tarhana kurutma aşamaları iyi bilinmelidir. Tarhana daha besleyici ve daha faydalı bir hale gelmelidir. Yazın hava sıcak olduğu için elbette tarhanalar kuruyacaktır. Bu süre biraz uzun olabilir. Ama faydası da tarhana da kalmalıdır.

REKLAM ALANI

Tarhana Kurutulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarhana yaptınız ve artık kurutma işlemine geldi. Eğer tarhana kurutacağınız yerde böcek ya da sinekler çok ise öncelikle oranın ilaçlama yapılması gerekmektedir. Çünkü bu tür hayvanlar çok fazla zararlı bakterileri taşımaktadır. Bu yüzden sizde mikrop kapabilirsiniz. İlaçlamadan sonra o yer iyice bir temizlenmelidir. Daha sonra tarhanalar çok ince olarak serilmelidir. Ama tabi ki de güneşe koyulmamalıdır. Gölge Tarhana bu şekilde birkaç günde iyice kuruyacak ve çok sağlıklı bir tarhana yapmış olunmaktadır. İnsanlar gıdalarında temizliğe ve vitaminlerinin kaybolmamasına önem vermelidir. Tarhana kışları vazgeçilmezdir. Daha çok çorbası yapılmaktadır.

blank

Kimi yörelerde tarhana kavrularak tüketilmektedir. Tarhana yapımında emek ve sabır gerekmektedir. İlaçlama bazılarına değişik gelebilir. Fakat bazı yerlerde aşırı sinek ve böcek vardır. Tarhana açık ise bir de üstüne konarak zehir saçmaktadır. Bu yüzden dikkat edilmelidir. İnsanlar sağlıklı olarak yaptıklarını düşünseler de yanlış uygulamalar sağlıksız bir hale dönüşmektedir. Gıdalar hakkında çok bilinmesi gereken şeyler var. Bu bakımdan araştırarak geniş bilgi ve içeriklere ulaşarak istediğiniz gıdayı elde edebilirsiniz. İllaki evinizde sağlıklı bir gıda elde etmek isteniyor ise belli kurallara uyulmalıdır.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ