Canım Anne

Turşunun Bozulmaması İçin Ne Yapılmalı?

Turşunun Bozulmaması İçin Ne Yapılmalı?

Turşunun Bozulmaması İçin Ne Yapılmalı?

Kış aylarının yaklaşması ile beraber turşu kurmanın da zamanı yaklaşmaya başladı. Ancak bin bir emek ile kurduğunuz turşuyu dikkatli yapmaz ve püf noktalarına uymazsanız turşunuz kısa sürede bozulmaya başlar. Yaptığınız turşuların kısa sürede bozulmasını önlemek için birkaç püf noktasına dikkat etmeniz yeterlidir. Bunlara uyarak ve uygulayarak turşularınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Turşunun bozulmaması için püf noktaları ise şunlardır;

tursunun-bozulmamasi-icin-ne-yapilmali

  • Turşuların uzun süre tazeliğini koruması ve bozulmaması için gerekli koşulların başında muhafaza koşulları gelmektedir. Öncelikle turşuyu yaptığınız kavanozun kapağını olabildiğince sıkı kapatmalısınız. Aksi halde içine hava gireceği için kısa sürede bozulur.
  •  Bunun yanı sıra ise direk güneş ışığından uzak tutunuz. Direk güneş ışığına maruz kalan turşular kısa sürede ermeye, yumuşamaya ve bozulmaya başlarlar. Karanlık ve serin yerde muhafaza ederseniz turşularınız daha uzun ömürlü olacaktır.

tursunun-bozulmamasi-icin-ne-yapilmali

  • Turşunun bozulma veya tazelik süresini etkileyen bir diğer unsur ise sudur. Hazır suların içinde bulunan maddeler turşuların daha kısa sürede bozulmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı turşu yapacağınız suyu musluk suyundan kullanınız.
  • Turşunun içinde kullandığınız tuz rafineri tuz yerine kaya tuzu olmalıdır. Kaya tuzu turşunun daha etkili olmasını sağladığı gibi tazeliğini uzun süre korumasını da daha iyi sağlar.
  • Turşunuz bozulmaya başladığında fark ederseniz geri kalanı kurtarma şansınız vardır. Bunun için kavanozun üstünden erimiş, küflenmiş malzemeleri alınız ve kavanozun içinde 1 yemek kaşığı sıvıyağı ekleyiniz.

tursunun-bozulmamasi-icin-ne-yapilmali

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ