Turşunun Faydaları

Kış aylarının gelmesi ile beraber turşu yapımına da başlanmaktadır. Turşu lezzetli olduğu kadar da birçok sağlık sorunu içinde faydalıdır.

Lahana turşusu kış aylarının gözde turşularından biridir. Lezzeti kadar da metabolizmayı hızlandırma gibi de bir yararı vardır. Bu yüzden metabolizması yavaş çalışan kişiler kış aylarında lahana turşusu tüketirse bu sorunlarını büyük ölçüde azaltmış olurlar. Lahana turşusunun suyunu sabahları içerseniz eğer kabızlık sorununu çözmektedir. Metabolizmayı hızlandırdığı içinde zayıflamak isteyenlerin bir numaralı içeceği, yiyeceği olmuştur. Aynı zamanda kanser, kalp ve damar hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Acı biber turşusu kış aylarında meydana gelen nezle, girip gibi hastalıklara oldukça iyi gelmektedir. Prostat kanserini önlemede oldukça etkilidir. Acı biber turşusunu mide rahatsızlığı olan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gerekir. Aynı lahana turşusu gibi metabolizmayı hızlandırdığı içinde zayıflamaya yardımcıdır.

Sarımsak turşusu, çok fazla bilinip tek ayrı halde yapılmıyor olsa da aslında bir hazine, ecza deposu görevi görmektedir. Sarımsak turşusu tokluk hissi verdiği için zayıflamak isteyen kişiler yemeklerden yarım saat önce kullanabilirler. Sarımsak turşusu gribe karşı koruyucudur. Aynı zamanda ağız içinde oluşan yara, aft gibi sorunlara da oldukça iyi geldiği bilinmektedir.

   Pancar turşusu, alyuvarlar sayısını yükseltmede oldukça etkilidir. Aynı zamanda da şişlik olan bölgeye sarılır ise kısa süre içinde şişliği iner. Kırmızı pancar suyu tansiyon ve şekerin düşmesine yardımcı olur. Verem ve sinir hastalıklarında oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Ilık pancar suyunu birkaç damla damlatırsanız ağrısını keser. Aynı zamanda kafanıza sürerseniz keleğe karşı oldukça etkilidir. Karaciğerin düzenli ve düzgün çalışmasını sağlar.

Turşunun bu kadar çok faydası varken tüketmemek olmaz. Bunun için sizlerde mevsimi geldiğinde karışık sebzelerden turşu yapabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ