Tüyleri Cımbızla Almak Zararlı mı?

Tüyleri Cımbızla Almak Zararlı mı?

Çoğu kadın özellikle çene bölgesinde yer alan kılları kolay olsun diye cımbızla çeker. Tüyleri veya kılları cımbızla çekmenin zararlarını derledik.

Genellikle cımbızla kıl almanın çok kötü olduğu, kıl köklerini daha da güçlendirdiği söylenmektedir. Kuaförlerde veya kendi evlerinde kadınlar kaşlarını cımbızla aldırmaktadır. Vücutta yer alan bölgeye göre kılları almak gerekir. Epilasyon, ağda, iple alma, cımbızla alma gibi yöntemler ile kıllar temizlenmektedir. Fakat bazı yöntemlerin etkisi çok çabuk geçmektedir.

Uzmanların da onayladığı üzere cımbızla kılları almak tüylerin kalınlaşmasına neden olmaktadır. Kıl köklerinde güçlenme olduğunda kıllar daha erken çıkar ve kalınlaşır. Bu yüzden ciltteki kılları veya tüyleri temizlerken seçtiğiniz yöntemlere dikkat etmeniz gerekir.

Cımbızla Kıl Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kaş bölgenizde sadece cımbız kullanmaya dikkat edin. Diğer bölgelerde farklı kıl alma yöntemlerini deneyebilirsiniz.
  • Kaşlarınızı alırken cımbız kullandığınızda kılların çıkış yönüne doğru almaya özen gösterin. Bu sayede kökleri tamamen alabilirsiniz.
  • Cımbızla ince tüyleri almamanızı tavsiye ederiz. Cımbızla ince tüyleri aldığınızda daha da kalınlaşmasına neden olabilirsiniz.
  • Cildinizde herhangi bir egzama, kızarıklık veya tahriş var ise cımbız kullanmamanız önerilir. Kullandığınızda kızarıklık veya tahriş daha da artacaktır.

Cımbızları her kullanımdan sonra temizlemenizi öneririz. Aksi takdirde ucunda biriken mikroplar göz bölgenize değdiğinde göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Kullanmadan veya kullandıktan sonra kolonyalı mendil ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca kuaförlerde kullanılan cımbızlar yerine kendi cımbızınızı götürüp kaşlarınızı öyle aldırmanız daha sağlıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ