2020 Üç Aylar Ne Zaman? Üç Aylar İbadetleri

2020 Üç Aylar Ne Zaman? Üç Aylar İbadetleri

Müslümanlar tarafından Recep – Şaban – Ramazan aylarını içine alan dönem üç aylar olarak bilinir. Bereket ayları olarak kabul edilen üç aylarda oruç tutma, bol bol sadaka verme, Kur’a-o Kerim okuma gibi ibadetler yapılır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 2020 üç aylar ne zaman sorusu sıkça soruluyor. Ayrıca üç aylar ibadetleri neler olduğu da merak ediliyor. Üç aylarda hangi ibadetler yapılır sorusunun cevapları yazımızın devamındadır. 2020 Üç Aylar Ne Zaman? Regaip Kandili Ne Zaman? Konulu yazımızdan da 2020 kandiller ne zaman bilgisini alabilirsiniz.

2020 Üç Aylar Ne Zaman

2020 Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

2020 üç aylar ne zaman başlıyor diye merak edenler için belirtmek gerekirse; 25 Şubat 2020 (bugün) tarihinin üç aylar başlangıcı olduğunu söyleyelim. Üç ayların başlangıcı Recep ayının ilk günüdür. Üç aylar ibadetleri kapsamında Müslümanlar tarafından Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi de eda edilir. İlk kandil olan Regaip Kandili, diğer kandiller gibi İslam alemi için önemlidir. Üç aylar başlangıcı ne zaman sorusunun cevabını merak edenler aynı zamanda Regaip Kandili ne zaman diye de soruyorlar. 2020 Regaip Kandili tarihi ise 27 Şubat Perşembe günüdür. Regaip Kandili, Recep ayının ilk Cuma gecesidir.

2020 Regaip Kandili Ne Zaman

Üç Aylar İbadetleri Hangileridir?

Üç aylar ibadetleri hangileridir ve üç aylarda hangi ibadetler yapılır? Üç ayların ilk ayı olan Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Kandili olarak kutlanırken, 27. gecesi de Miraç Kandilidir. Şaban ayı üç ayların ikinci ayıdır. Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) Şaban ayını “Ümmetimin ayı” olarak tabir etmiştir. Üç ayların tamamında ya da belirli günlerde oruç tutan Müslümanlar olduğu gibi kandil günlerinde oruç tutulması da geçmişten günümüze uzanan üç aylar ibadetleri arasındadır. Ayrıca kandil gecesi ibadetleri olarak Kur’an okunması, cami ziyaretlerine gidilmesi ve bol bol dua edilmesi bulunur. Kandil gecelerinde ve üç aylar boyunca kaza namazları da kılınarak Allah’a tövbe edilir ve duaların kabulü için yalvarılır.

Üç Aylar İbadetleri

Üç Aylarda Hangi İbadetler Yapılır?

Üç aylar ibadetleri Peygamberimiz tarafından belirtilmiş olup, Müslümanlar sünnete uyarak bunları eda ederler. Din adamları da üç aylarda ve kandil gecelerinde Kur’an-ı Kerim okumak, kaza namazı kılmak, oruç tutmak gibi ibadetlerle dua ev tövbe edilebileceğini belirtiyorlar. Kadir Gecesi ise bu aylar içinde en özel gün olarak bilinir. Kadir Gecesi’nin önemi Kur’an- Kerim’de de bildiriliyor. Recep – Şaban – Ramazan aylarının 13., 14., ve 15.günlerinde oruç tutmak Hz Muhammed’in sünnetleri arasında yer alır. Üç aylarda yapılan ibadetler nafile ibadetlerdir. Bu ibadetlerde Peygamber Efendimizi örnek almak, sünnetinin izinden gitmek en doğrusu olacaktır. Peygamberimiz bu ayları bol bol Kur’an okuyarak, namaz kılarak, sadaka verip fakirlere yardım ederek geçirmiştir. Bu ibadetlerin tamamını herkesin gücü yettiği kadar yapması en doğrusudur.

Üç Aylarda Hangi İbadetler Yapılır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ