“Yağ satarım, bal satarım”

“Yağ satarım, bal satarım”

Çocukluğumuzda hepimiz değişik ve çok eğlenceli oyunlar oynadık. Bu oyunların yerini zamanla farklı oyunlar ya da sanal oyunlar aldı. En çok oynanan oyunlar arasında “Yağ satarım, bal satarım” oyunu olmuştur. Daha çok ilköğretim zamanlarında oynanan bu oyunu kısaca hatırlayalım.

Yağ satarım oyununda bir tane ebe olur. Ebe belirlenir ve oyuna katılan tüm oyuncular yüzlerini birbirine dönük biçimde ve halka olacak şekilde yere oturur ya da çömelirler. Ebenin elinde bir mendil olur. Bu mendilin bir ucunu düğümleyip eline alır. Ebe mendilini arkasında saklayarak oyuncuların etrafında dolaşır. Oyun oynanırken bu oyundan adını alan şarkısı söylenir:

Yağ satarım, bal satarım

Ustam öldü , ben satarım

Ustamın kürkü sarıdır

Satsam on beş liradır

Zambak, zumbak, dön arkana iyi bak

Ebe oyuncuların etrafında dolanırken  arkasına gizlediği mendili fark ettirmeden oyunculardan bir tanesinin arkasına bırakır. Mendili bıraktığı oyuncu bunu fark eder ve ebeyi kovalar. Ebe, kovalamacada yakalanmadan onun yerine oturmayı başarırsa, mendili bıraktığı oyuncu ebe olur. Oyun bu şekilde devam eder.

canım anne-214

Eski oyunlar zamane oyunlardan çok daha eğlenceliydi. Çocuklar sosyalleşip kaynaşır, yıllarca süren dostluklar gelişirdi. Eski çocuk oyunları hemen hepimizin bildiği ve çok severek oynadığı eğlenceli oyunlardı. Eski çocuk oyunları arasında yine “körebe” oyunu  çok oynanan ve hala oynanmaya devam eden oyunlar arasındadır. Okullarda ve okul öncesi eğitim veren kurumlar bu eski çocuk oyunları geleneğini yaşatmaya devam ediyor.

Körebe nasıl oynanır?

Körebe oyununu oynamak için kalabalık bir oyun gurubu oluşturulur. Yaklaşık olarak 10- 12 kişi kadar ama tabi az sayıyla da oynanabilen oyunlardandır. Ancak 3 -5 kişi ile çok tadı olmaz. Öncelikle çocuklardan bir ebe seçilir. Seçilen ebenin gözleri bir bez yardımı ile bağlanır. Oyun adını buradan almaktadır. Ebe olan çocuk ortaya alınır ve ebenin etrafında bir halka oluşturulur. Oyunun şarkısı söylenmeye başlanır:

Türkü söyler döneriz

Bil bakalım biz kimiz?

Elindeki değnekle

Göster bizi körebe

Oyuncular sözleri tekrarlayarak halka bozulmayacak şekilde ellerini çırparak ebe oyuncunun etrafında dönerler. Ebe, bu esnada kollarını öne doğru uzatıp çocuklara dokunur. Dokunduğu çocuğun yüzünü, başını ve üzerini elleriyle yoklamaya çalışır. Ebe eğer oyuncunun kim olduğunu bilirse, dokunduğu oyuncu ebe olur. Ebe tanıyamazsa oyun aynı ebe ile birini tanıyıncaya kadar devam eder.

Körebe oyunu genellikle sokaklarda oynadığımız oyunlardandır. Ancak evinizde geniş bir bölüm  varsa evde de oynanabilen oyunlardandır. Körebe oyunu çocukların en sevdikleri oyunlardandır.

canım anne-215

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ