Canım Anne

Yangınlar sonrası ormanlara neler olacak ?

Yangınlar sonrası ormanlara neler olacak ?

28 Temmuz 2021 Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları sonrasında özünde iyi niyetli eylem olsada, duygusal olarak bilgi eksikliği ile yapılan eylemler ormanlara ve ekosisteme zarar verecektir. Bu konuda bilgi sahibi olan Orman Genel Müdürlüğü‘ne sorularımızı ilettik, bizleri kırmadılar anında tüm sorularımıza cevap verdiler. Bizleri bilgilendirdikleri için Orman Genel Müdürlüğü‘ne çok teşekkür ederiz.

Sorduğumuz sorular şu şekildedir;

1- Çam dikmeyin, onun yerine ormanlara meyve ağaçları dikin.( Bu ne kadar doğru ne kadar yanlış bir eylemdir ?)

2- Çam ağacı yerine tutuşma olasılığı daha az olan aynı zamanda daha fazla oksijen üreten ağaçlar dikilse daha iyi olmaz mı ?

3- Kolay tutuşan adeta çıra görevi gören çam ağaçları neden bu kadar çok dikildi yada neden çok yaygın ?

4- Çam ağaçlarına alternatif olarak hangi ağaç türleri tercih edilmeli ?

5-Ormanları korumak için her bir vatandaşın birey olarak neler yapması gerekir?

Bugüne kadar yapılan ağaçlandırma faaliyetleri?

Ülkemizde bozuk ve açıklık vasıftaki orman alanları Bakanlığımızca ağaçlandırılarak ormanların niteliği artırılmakta, ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına ait araziler, okul ve hastane bahçeleri, mezarlıklar ve ibadethaneler ile yol kenarları da ağaçlandırılarak ülkemizin yeşil dokusunu geliştirilmektedir.

Ülkemizde ilk istatistiklerin tutulmaya başlandığı 1946 yılından bu yana bozuk ve açıklık vasıftaki orman alanlarında yapılan ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi çalışmaları kapsamında bugüne kadar 9,2 milyon hektar alanda çalışılarak yaklaşıl 9,5 milyar fidan toprakla buluşturtulmuştur.

Özellikle 2002 yılından sonra bu çalışmalara daha da hız verilmiş, sadece son 18 yılda, 5,54 milyon hektar alanda çalışılarak 5,4 milyar fidan toprakla buluşturulmuştur. Yapılacak ağaçlandırma ve erozyonla mücadele faaliyetleri için 500 milyon fidan üretim kapasitesine sahip ülkemizin dört bir yanına dağılmış 137 adet orman fidanlığında her yıl yaklaşık 300 milyon adet fidan üretimi yapılmaktadır. 2021 yılı için de fidanlıklarımızda dikilmeye hazır 273 milyon adet fidanımız mevcuttur. Ayrıca fidanlılarımızda mevcut tohum stok merkezlerimizde de yaklaşık 2 milyar tohumumuz vardır.

Yanan yerlerle ilgili yapılan ve yapılacak olan plan nedir?

Yangından zarar gören orman alanları yangının söndürülmesine müteakip yanmış odun emvalinden ivedilikle temizlenmekte ve oluşturulan teknik heyetlerin hazırlamış olduğu projeye göre, ormancılık teknikleri ile yılı içerisinde rehabilitasyon, tensil veya ağaçlandırma çalışmaları ile tekrar ormanlaştırılmaktadır.

Son olarak 2020 yılında çıkan 3.399 adet orman yangınında zarar gören 21 bin hektarlık orman alanı ile ilgili yeniden ormanlaştırılma çalışmaları bitirilme noktasına gelmiştir. Söz konusu yanan alanların 5000 hektarının örtü yangını şeklinde olması sebebiyle ormanlaştırma yeni bir işlem gerektirmemiş, kalan 16.000 hektarın % 70’i ormanlaştırılmış, geriye kalan kısmı da sonbaharda fidan dikilmek suretiyle ormanlaştırılarak bu alanlar üzerinden 1 yıl geçmeden ormanlaştırma işlemleri tamamlanmış olacaktır Ülkemizde son 10 günde yangından zarar gören orman alanlarında da aynı işlem yapılacaktır. Ancak son günlerdeki yanan alanların alansal olarak çok fazla olması, bu alanlarla ilgili yeni tedbirleri de gerektirecektir.

Gerek yanan alanların temizliği gerekse yeniden ormanlaştırılması için mevcut yerel birimlere ilave olarak mobil yeni birimler oluşturmak suretiyle, bu alanların temizliği ve yeniden ormanlaştırılması sağlanacaktır.

YANAN BÖLGELER NASIL AĞAÇLANDIRILACAK ?

Öncelikle yangın sonrası detaylı bir arazi çalışması yapılacak, Adana ve Mersinde yerel birimlerimizin yapmaya başladığı bu çalışmaya, merkezden de pazartesi gününden itibaren, planlama, işletme ve pazarlama, silvikültür ve ağaçlandırma dairesi başkanları katılacak. Yanan orman alanları 3 farklı şekilde yeniden ormanlaştırılacak.

1- Yangın öncesinde yoğun olarak maki bitki formasyonunda yer alan bitki türlerinin var olduğu, taşlık, kayalık alanlar doğal haline bırakılacak ve bu alanların kendini yenilemesi beklenecek,

2- Yangın öncesinde yeterli tohum ağacının olduğu bölgelerde, yanmış odun emvali sahadan çıkarıldıktan sonra bu tohumların çimlenmesi beklenecek, kızılçam ağaçlarının tohumları, biyolojisi gereği yangın sonrasında da çimlenme özelliğini kaybetmemektedir.

3- Bir diğeri de yeterli tohum ağacının bulunmadığı alanlarda da arazi hazırlığı yapılmak ve fidan dikilmek suretiyle ağaçlandırma çalışmaları tamamlanacak. Bütün bu çalışmaların detayları ve alansal dağılımı detaylı bir arazi etüdünün ardından ortaya çıkacak, bu çalışmaları da bu ay içerisinde netleştireceğiz.

Fidan dikmek suretiyle ağaçlandırılacak alanlardaki fidan dikimlerini ilk sonbahar yağmurlarından sonra başlatacağız. Muhtemelen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde olacak. Bütün bu çalışmalar neticesinde yangın sonrası oluşan olumsuz görüntülerin, 3-5 yıl içinde tamamen yeşil bir örtüye dönüşmesi sağlanacaktır. Ekosistemin yangın öncesi haline kavuşması tabii ki yıllar alacaktır. Yeni yapılacak ağaçlandırmalarda; ıslah edilmiş bireylerden elde edilmiş nitelikli tohumlardan üretilen fidanlar kullanılacak. Geçmişte kızılçam ağaçlarının 40-50 yılda geldiği çap ve boy miktarına 25-30 yıl gibi daha kısa bir sürede ulaşması sağlanacak. Yeni ormanlar oluştururken yaban hayatı da düşünülerek meyveli orman ağacı türleri ile de ağaçlandırma yapılacak. Yeni ormanlar kurulurken türler değiştirilmeyecek ancak tamamı kızılçam ağaçlarıyla da ağaçlandırılmayacak. Yapılacak ağaçlandırmalarda asgari %30 oranında yangına dirençli, keçiboynuzu, mahlep, aylantus, servi, meşe, menengiç, incir, akasya, alıç, ahlat, çınar, akçaağaç, dişbudak, gladiçya, dişbudak gibi yapraklı orman ağacı türleri de kullanılacak. Yapılacak yeni ağaçlandırmalarda yangın emniyet şeritleri de oluşturulacak. Bu şeritler daha da geniş tutularak gerektiğinde 60-80 metre ’ye kadar çıkarılacak. Bu şeritler etrafında da bantlar halinde servi vb. yangına dirençli türler ile ağaçlandırma yapılacak.

Orman yangınlarını nasıl önleriz ?

Orman yangınları %89 insan kaynaklı sebeplerle çıkıyor. Yani yangınları önlemek hepimizin elinde.

Cam şişeyi çöp kutusuna atmak yerine , ormana atmak yangına sebep olabilir.Doğaya karşı sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız.Çocuklarımıza küçük yaşta çevre bilincini öğretmek vatandaşlık görevimizdir.

Kaynak Görsel ve Yazı : Orman Genel Müdürlüğü ( https://twitter.com/OGMgovtr )

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ