Canım Anne

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir? Yanmış Tava Temizliği

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir? Yanmış Tava Temizliği

Mutfaklarımızda en çok can sıkan durumlardan biri yemeklerin dibinin tutması, yanmasıdır. Bir yandan yemeğin ziyan olduğuna üzülürüz, diğer yandan yanmış tencerenin veya tavanın nasıl temizleyeceğimizi düşünürüz. Yanmış tava nasıl temizlenir sorusunun cevabının aklınızda bulunması sizin de başınıza gelebilecek bu durumda ne yapacağınızı bilmenizi sağlar. Yanmış tava temizliği konusunun yanı sıra canimanne.com sitemizin bir başka sayfasında Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Teflon Tava Temizliği detaylarına yer verdik. Bu yazımızın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir?

Tavanız ister teflon olsun, ister çelik ya da granit yanmış tava temizliği hakkında bazı ipuçları vardır. Bunları uygularsanız yanmış tava nasıl temizlenir diye kara kara düşünmenize de gerek kalmaz. Bu noktada özellikle teflon tavaların yemek pişirirken yanmaması, dibinin tutmaması için yüksek ateşe maruz kalmaması gerektiğini belirtmek isteriz. Tavada yemek pişirirken altını en fazla orta ateşte açmalısınız. Belli bir süre sonra yemeğinizin türüne göre en kısık ateşe alabilirsiniz. Teflon tavalarınızı mümkün olduğunca elde yıkamanızı, çizilme ihtimali olduğu için bulaşık makinesine koymamanızı da tavsiye edebiliriz.

Yanmış Tava Temizliği

Yanmış Tava Temizliği Püf Noktaları

Yanmış tava nasıl temizlenir? Oldukça can sıkıcı olan bu durumdan kolayca kurtulmak için bazı püf noktaları bulunuyor. Yanmış tava temizliği için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Yanmış tava temizliği için öncelikle tavanın içine su koyun ve 2 – 3 saat bekletin. Yumuşayan yanık yemek artıkları sizi zorlamayacaktır.
  • Tavanızın içine 2 yemek kaşığı karbonat ve yarım çay bardağı su koyun. Süngerle karıştırıp macun haline getirin. Bu karışımın iyice fayda etmesi için 1 – 2 saat bekleyin. Yine süngerle ovarak tavanızı yıkayın. Yanık lekelerinin çıktığını göreceksiniz.
  • Yanmış tava temizliği için bir diğer yöntem de sirke ve karbonattan faydalanmaktır. 1 çay bardağı sirkeyi su dolu yanık tavaya koyun ve kaynatın. Altını kapattıktan sonra içine 2 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Bir süre bekleyin ve süngerle tavanızı temizleyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ